İsveç’in NATO üyeliği TBMM’de yapılan oylama ile kabul edildi. Saadet Partisi Milletvekilleri başta olmak üzere bu oylamaya red veren milletvekillerinin çabaları, İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye’nin onay vermesini engellemeye yetmedi. Yapılan oylama dünya basınında büyük yer kaplarken ABD yönetimi Türkiye'nin İsveç kararından memnun olduğunu ifade etti.

ABD TBMM’NİN İSVEÇ KARARINDAN ÇOK MEMNUN

ABD Dışişleri Bakanlığı, TBMM'de İsveç'in NATO üyeliğinin onaylanmasından duyduğu memnuniyeti yaptığı açıklamayla duyurdu.

TRT Haber’e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Kararın memnuniyetle karşılandığını ifade ederken Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin de konuştu. Yetkili “Joe Biden, NATO'nun birlikte çalışabilirliğine bir yatırım olan, Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklediğini uzun zamandır açıkça belirtiyor" ifadelerini kullandı

İsveçli mevkidaşı ile İsveç'in NATO üyelik sürecini görüşen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) İsveç'in üyeliğine onay veren oylamasını takdirle karşıladıklarını belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Sullivan ile İsveçli mevkidaşı Henrik Landerholm, Washington'da bir araya geldi.

ABD'nin İsveç'in bir an önce NATO'ya üye olmasını güçlü şekilde desteklediğini kaydeden Sullivan, TBMM'de İsveç'in üyeliğine onay verilmesini ABD olarak takdirle karşıladıklarını belirtti.

ABD yönetimi Türkiye’nin İsveç kararından çok memnun!

Ukrayna'daki savaş bağlamında iki ülkenin de aynı çizgide durduğunu ve Kiev'e destek sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Sullivan ile Landerholm, Kızıldeniz'deki gemi trafiğinin normale dönmesi için de gerekli ortak adımların atılması hususunda değerlendirmelerde bulundu.

İki mevkidaş ayrıca, Gazze'ye daha fazla insani yardım gönderilebilmesi gerektiğini, diğer yandan İsrail'in Hamas'a karşı kendini savunma hakkının da olduğunu ifade etti. 

Sullivan, önceki açıklamasında, TBMM'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay veren oylamasını ABD olarak memnuniyetle karşıladıklarını belirtmişti.

AB'de LGBT Çatlağı... 9 Ülke İmza Atmadı: 'Ebeveynlik Müessesini Koruyoruz' AB'de LGBT Çatlağı... 9 Ülke İmza Atmadı: 'Ebeveynlik Müessesini Koruyoruz'

AVRUPA'DAN MEMNUNİYET MESAJLARI

Avrupalı müttefikler, TBMM'nin İsveç'in NATO'ya katılımına onay vermesini memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, X hesabından yaptığı paylaşımda TBMM’de onaylanan kararın İsveç’i NATO’ya bir adım daha yaklaştırdığını belirterek, "İsveç'in katılımı Avrupa'nın güvenliğini güçlendirecek ve AB-NATO işbirliğini artıracaktır. Bundan sonraki adımları sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerine yer verdi.

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ise X paylaşımında, ülkesinin TBMM'nin kararını memnuniyetle karşıladığını bildirerek, İsveç'in İttifak'a katılımı yolunda önemli bir adım atıldığını vurguladı.

Avrupa'nın güvenliğinin kolektif bir çaba olduğunu kaydeden Lahbib, "İsveç'in NATO'ya katılmasıyla Avrupa daha güvenli ve ittifakımız daha güçlü hale gelecektir." değerlendirmesinde bulundu.

"SÜREÇ HENÜZ TAMAMLANMADI AMA..."

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen de X'teki paylaşımında TBMM'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasından "büyük memnuniyet" duyduğunu belirterek, "İsveç'in NATO'da yer alması ittifakı ve İskandinav bölgesinin güvenliğini güçlendirecektir. Süreç henüz tamamlanmadı ancak İsveç'in üyeliğini çok yakında kutlamayı bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas ise sosyal medya paylaşımında, söz konusu kararın İsveç'in 32. NATO müttefiki olması açısından önemli olduğunun altını çizerken, Cumhurbaşkanı Alar Karis de "ABD/Transatlantik güvenliğini artırmaya ve Baltık Denizi'ni bir NATO denizi haline getirmeye önemli ölçüde yaklaştık. Şimdi tüm gözler Macaristan'da ve herkes İsveç'in bir an önce katılmasını bekliyor" yorumunu yaptı. 

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, paylaşımında "Vilnius'taki NATO zirvesinde varılan anlaşmaların aşamalı olarak uygulamaya konulduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz. İsveç'in NATO üyeliği daha güvenli bir Baltık Denizi bölgesi ve daha güçlü bir ittifak için önemli bir adım olacaktır" sözlerine yer verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise sosyal medya hesabından TBMM kararından mutluluk duyduğunu paylaşarak, "İsveç'in üyeliği Baltık Denizi bölgesinde güvenliği artıracak ve tüm ittifakı daha güçlü hale getirecektir. İsveç'in üyeliğiyle Finlandiya'nın üyeliği de tamamlanmış olacaktır" ifadelerini kullandı.

Eski Finlandiya Başbakanı ve Cumhurbaşkanı adayı Alexander Stubb ise "Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onayladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Macaristan'ın onayının ardından ittifakımız her zamankinden daha güçlü olacaktır." değerlendirmesinde bulundu. 
Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics de X hesabından "TBMM'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasıyla Ankara'dan uzun zamandır beklenen harika bir haber geldi. Bu, tüm ittifakı ve bölgesel güvenliği güçlendirecektir. Umarım Macaristan da yakında aynı şeyi yapar ve nihayet NATO'nun 32. üyesine sahip oluruz" paylaşımı yaptı. 

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ise X paylaşımında İsveç'in katılımıyla NATO'da oluşacak İskandinav bölgesinin ortak güvenliği güçlendireceğine vurgu yaptı. 

İSVEÇ'TEN AÇIKLAMA GELDİ

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin NATO'ya katılımına ilişkin kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilmesine yönelik, "Bundan sonra da terörizme karşı mücadelemiz Türkiye ile yakın işbirliği halinde sürecek" dedi.

Billström, Dışişleri Bakanlığı konutu önünde düzenlediği basın toplantısında, "TBMM'ye teşekkür ediyorum. Bundan sonra da Türkiye ile NATO'da yakın işbirliği yapacağız. Uzun bir yolculuktu" diye konuştu.

Süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının beklendiğini belirten Billström kendisine yöneltilen "NATO üyeliğiniz Türkiye ile ilişkilerinize neler katacak? sorusuna, "Doğal olarak TBMM'nin onayı daha önce yaptığımız anlaşmaları değerli kıldı. 2022'de NATO Madrid Zirvesi'nde imzaladığımız Üçlü Muhtıra (Türkiye, Finlandiya ve İsveç) ve daha sonra Vilnius'ta yapılan anlaşmada uzlaşmıştık. Bu anlaşmalar devam ediyor. Bundan sonra da terörizme karşı mücadelemiz Türkiye ile yakın işbirliği halinde sürecek" yanıtını verdi.

NATO'DAN MACARİSTAN'A ÇAĞRI

NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Michal Szczerba, X mesajında, destekleri dolayısıyla NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonuna teşekkürlerini ileterek, "Macaristan Ulusal Meclisi'ndeki meslektaşlarıma katılım sürecinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olmaları çağrımı yineliyorum" ifadelerine yer verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yazılı açıklamasında TBMM'nin kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, onay sürecini en kısa sürede tamamlayacağı konusunda Macaristan'a güvendiğini ifade etti.

Stoltenberg, "Tüm NATO müttefikleri Vilnius'ta yapılan zirvede İsveç'i ittifakımıza katılmaya davet etme konusunda mutabık kaldı ve İsveç taahhütlerini yerine getirdi. İsveç'in üyeliği NATO'yu daha güçlü ve hepimizi daha güvenli kılacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Ahmet Kacır