İstanbul Politikalar Merkezi (İPA), İstanbul'da yaşam maliyetinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 63,86 artarak dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 35,380 lira olarak hesaplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), vatandaşların hayat pahalılığı ile mücadelesini rakamlarla ortaya koydu. İPA'nın "İstanbul'da Yaşam Maliyeti" araştırmasının ilk yarıyıl raporu yayımlandı. Rapora göre İstanbul'da yaşamanın maliyeti geçen yıla göre yüzde 63,86 oranında arttı.

Dış Ticaret Açığı 82,3 Milyar Dolar Dış Ticaret Açığı 82,3 Milyar Dolar

İstanbul'da yaşam maliyeti bir önceki aya göre yüzde 5,59, bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 28,20 oranında arttı. Son 6 aya bakıldığında en yüksek artışın Ocak ayında yaşandığı görüldü.

Haziran ayında İstanbul'da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 35 bin 380 lira olarak hesaplandı. Bu rakam, geçtiğimiz aya göre bin 873 lira artış gösterdi.

Özellikle et ve kıyma fiyatlarında yaşanan yüzde 68,64 oranındaki çarpıcı fiyat artışı, hanelerin sık kullandığı bazı ürünlerin bir önceki yılın Aralık ayına göre fiyat artışlarında dikkat çekti.

Kaynak: Milli Gazete