İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Halk TV ayzarı İsmail Saymaz’ın “AFAD depremden 36 saat sonra TSK'dan yardım istedi” iddiası üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. 

İsmail Çataklı’nın paylaşımında, depremin ilk anlarında AFAD Acil Durum Merkezi’nden hava aracı talep etmek için yapılan ihbarın ses kaydı yer aldı. Ses kaydı sonrası Saymaz bu kez 'belge' diyerek yeni bir yazı kaleme aldı.

İsmail Saymaz bugünkü “AFAD, depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi” başlıklı yazısında, şu ifadelere yer vermişti;

“Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan  deprem 6 Şubat’ta saat 04.17’de meydana geldi.
AFAD, 35 saat 56 dakika sonra TSK’dan yardım istedi.
AFAD’tan 7 Şubat’ta saat 16.13’te TSK’ya geçilen ‘Hizmete Özel’ mesajda arama kurtarma için personele ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, şöyle deniyor:
“Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketi sonrasında yapılan çalışmalara destek vermek üzere personele ihtiyaç bulunduğu ve arama kurtarma konusunda uzman/gönüllü yeterli sayıda personelin çalışmalara destek vermek amacıyla görevlendirilmesi…”

İSMAİL ÇATAKLI'DAN SES KAYDI İLE CEVAP

İsmail Saymaz’ın bu yazısını sosyal medya platformu Twitter hesabından “Depremden 43 gün sonra gelen iftiraya, depremin henüz çözümlemesinin bile yapılmadığı ilk dakikalarından bir ses kaydıyla cevap” notuyla alıntılayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ses kaydıyla cevap verdi. 

https://twitter.com/i/status/1637719484092882944

Çataklı’nın paylaştığı ses kaydında görevlinin “Çok büyük bir deprem oldu. Merkez üssü daha çözülemedi. Hatay tarafı diye düşünüyoruz. Şimdi biz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa buradaki ekipleri yönlendirmek için hava araçlarımızın yönlendirilmesi gerekiyor. Ona göre bir çalışma yapabilir misiniz?” ifadeleri yer aldı.

36 SAAT SONRA İSTENEN YARDIMIN BELGESİ

Çataklı’nın bu ses kaydı sonrası İsmail Saymaz, Halk TV’deki köşesinden “İşte, depremden 36 sonra istenen yardımın belgesi” başlığıyla yeni bir yazı yayınladı.

Saymaz’ın yazısı şöyle;

Bugün Halk TV’de kaleme aldığım “AFAD depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi” başlıklı yazıma İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ses kaydıyla yanıt verdi.

Kayıtta, deprem günü AFAD’tan aradığını kaydeden bir görevli “Albayım” diye hitap ettiği askerden, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve İzmir’deki ekipleri yönlendirmek için hava aracına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şöyle diyor: “Biz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa buradaki ekipleri yönlendirmek için hava araçlarımızın görevlendirilmesi gerekiyor. Size zahmet. Ona göre bir çalışma yapabilir misiniz. 7-8 hava aracı lazım bize.”

Kayıttan da anlaşıldığı üzere AFAD, TSK’dan arama kurtarma için personel istemiyor. AFAD ekiplerini deprem bölgesine göndermek için hava aracı istiyor. Çataklı, sözde beni yalanlarken, ihmali itiraf ediyor.

Çataklı’nın açıklaması üzerine yazımda yer verdiğimiz evrakı yayınlama kararı aldım.

Hava Komutanlığı Harekat Merkezi’nin 7 Şubat’ta saat 21.35’te bağlı komutanlıklarına gönderdiği ‘Çok Acil’ mesajın ‘ilgi’ bölümünde “İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 071613C SUB 23 TSG’li Mesajı” ifadesi yer alıyor.

Askeri evraklarda bu rakamlar 7 Şubat 2023 saat 16.13 olarak okunuyor.

Mesajda şöyle deniliyor: “Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketi sonrasında yapılan çalışmalara destek vermek üzere personele ihtiyaç duyulduğu ve arama kurtarma konusunda uzman/gönüllü yeterli sayıda personelin yapılan çalışmalara destek vermek amacıyla görevlendirilmesi ilgi mesajı ile talep edilmiştir.”