Demirtaş'ın “İktidar İmralı ile görüştü ama istediği sonucu alamadı” açıklaması sonrası, İYİ Parti lideri Akşener de bir yargı mensubunun adını değiştirerek Öcalan’la görüştüğünü söylemişti. Görüşmeye dair iktidar kanadından bir doğrulama bir yalanlama geldi. AK Parti’nin Diyarbakır birinci sırada aday gösterdiği Galip Ensarioğlu “Devlet Öcalan ile sürekli görüşüyor” dedi. Ancak Adalet Bakanı Bozdağ, Öcalan’la görüşme yapıldığını yalanladı.

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Yeni Yaşam Gazetesi’nin “İktidar İmralı ile görüştü ama istediği sonucu alamadı” başlıklı haberini alıntılayarak Diyarbakır merkezli gözaltı operasyonlarına “(Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan İmralı’ya heyet gönderip ne istemiş olabilir sizce? İstediğini alamayınca yine hepimizi ‘terörle’ işbirliği yapmakla suçlamaya başladı anlaşılan. Bu iki yüzlülüğün takdirini size bırakıyorum.” sözleriyle dikkat çekmişti. Demirtaş, daha sonra bu görüşmeyi doğruladığını da belirtmişti.

AKŞENER DE GÖRÜŞMENİN OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Demirtaş’tan sonra İYİ Parti lideri Meral Akşener de katıldığı Habertürk programında, bir yargı mensubunun adını değiştirerek Öcalan’la görüştüğünü söylemişti:

“Yargıdan birini gönderdiler. İsmini değiştirerek gitti. Basına yansıyan kısmı doğru olabilir. Destek talep etmişler. O da ‘Sonradan inkar ediyorsunuz, yazıya dökülmesi lazım’ demiş. Kimin gittiğini, nasıl gittiğini biliyorum.”

ENSARİOĞLU: DEVLET SÜREKLİ ÖCALAN İLE GÖRÜŞÜYOR

AK Parti’nin Diyarbakır’da birinci sıradan milletvekili adayı gösterdiği Galip Ensarioğlu, iktidarın Öcalan’la sürekli görüştüğünü belirterek şunları kaydetmişti: “Devlet sürekli Öcalan’la görüşüyor. Öcalan çözüme katkı sunmak istediği zaman, Türkiye’nin birliğine, bütünlüğüne, bu silahlı şiddetin son bulması için eğer bir katkı sunmak istiyorsa ve buna devlet de inanıyorsa bu tür görüşmeleri sürdürür.

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a Körfezden Gelen Para Tepkisi: 'Bir Seçim İçin Para Dilenenler Sonrasında Emir Alırlar' Davutoğlu'ndan Erdoğan'a Körfezden Gelen Para Tepkisi: 'Bir Seçim İçin Para Dilenenler Sonrasında Emir Alırlar'

Ancak bugün itibariyle bunun koşullarını ortadan kaldıran bizatihi HDP’nin kendisidir, Kandil’in kendisidir. Yani Öcalan’ı tecrite mahkum eden devlet değil, Öcalan’ı tecride mahkum eden bizatihi Kandil’dir, bizatihi HDP’nin kendisidir. Çözüm sürecini boşa çıkaran, sabote eden, Öcalan’ı rolünü boşa çıkaran yine kendileridir.”

AK PARTİLİ AK PARTİLİYİ YALANLADI

AK Parti'den gelen doğrulamaya rağmen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaşananları inkar etti. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Bozdağ Ensarioğlu’nun da yapıldığını söylediği görüşmeyi yalanladı:

“Yalan söylüyorlar, yalan söylüyorlar. Yani gidecek, bir yargı mensubu böyle bir görüşme yapacak. Bundan adalet bakanının, devletin, ilgililerin bilgisi olmayacak. Böyle bir görüşme yok.”