Kura çekiminin ardından teslimata başlayan yerli otomobil Togg, 1 milyon 215 bin TL ile satışa sunuldu. Ancak geçtiğimiz günlerde ikinci el ilan sitesinde Togg aracının, üç katından fazla olan 3,5 milyon TL’ye satışa konulması gündem oldu. İlanı, RTÜK Uzmanı Sadık Canyurt'un verdiği ve inceleme başlatıldığı belirtildi.

Yerli otomobil Togg’un siparişinde gecikmeler yaşanması tartışma konusuyken bu kez de ikinci el satış fiyatı gündem oldu.

ARAÇ TESLİM HEDEFİNE ULAŞAMAMIŞTI

Togg T10X için ön siparişler 16-27 Mart arasından alınmıştı. Ön siparişlerin 7 günde 100 bini geçmesi üzerine Togg, daha önce 12 bin adet olarak açıkladığı 2023 yılı için çekilişle teslim edilecek akıllı cihaz sayısını 20 bin olarak güncellemişti. 20 bin kişi de yedek listede yer almıştı.

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, çekiliş sonucu T10X modelini satın almaya hak kazanan kullanıcılara yapılacak teslimatların nisan sonunda gerçekleşeceğini söylemişti. Karakaş, “Mayıs içerisinde takriben binin üzerinde araç teslim etmeyi hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar 28 bin aracı teslim etmiş olacağız" demişti. Otomotiv gazetecisi Özpeynirci, 19 Mayıs'ta konuyla ilgili yaptığı paylaşımda ise teslimat sayısının sadece 60 olduğunu söylemişti.

togg.jpg

İKİNCİ EL FİYATI 3,5 MİLYON TL

Online satışlar ve kura çekiminin ardından geçtiğimiz günlerde teslimatına başlanan Togg ikinci el piyasasında sıfır fiyatının üç katı fiyatla satışa çıkarıldı. Söz konusu ilanda Ankara’da satışa sunulan ve henüz 600 km yol yapmış olan kırmızı bir Togg’un 3,5 milyon TL’ye satışa konulduğu görüldü. Aracın standart satış fiyatı ise 1 milyon 215 bin TL.

Yeni Şafak gazetesi bu kişinin RTÜK Uzmanı Sadık Canyurt olduğunu öne sürdü.

RTÜK İNCELEME BAŞLATTI

Yeni Şafak'ın haberinin ardından Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, iddiaya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Şahin paylaşımında, "KESK Konfederasyonu’na bağlı Haber Sen Şube Başkanı Sadık Canyurt isimli çalışanımızın yerli ve millî gururumuz TOGG üzerinden akıl almaz bir fiyat manipülasyonuna giriştiği yönündeki haberler üzerine konu ile ilgili inceleme başlatılmıştır” dedi.