Bozüyük Devlet Hastanesi'nde akıllara durgunluk veren bir olay ortaya çıktı. Hastanede beyin cerrahı Sezer Zehir'in ameliyatlarına temizlik işçisi ve medikal malzeme satan bir firmanın çalışanlarıyla girip cerrahi işlem yaptığı belgelendi. Bir hastanın ameliyat sonrası hayatını kaybetmesiyle gün yüzüne çıkan olayda temizlik işçisinin görev yeri değiştirildi, Zehir'in ise açığa alındığı iddia edildi.

Bilecik'teki Bozüyük Devlet Hastanesi'nde bir hastanın ameliyat sonrası hayatını kaybetmesi ile bulunulan şikayette insan sağlığını hiçe sayan skandallar ortaya çıktı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, yaklaşık 8 yıldır hastanenin beyin cerrahı olan Sezer Zehir'in ameliyatlara hastanenin temizlik görevlisi ile bir medikal firmasının çalışanlarını sokarak cerrahi işlemler yaptırdığı belgelendi.

DEFALARCA ŞİKAYET EDİLMİŞ

Edinilen bilgilere göre Sezer Zehir, ihtiyacı olmayan hastaları ameliyat ettiği, sağlık personeli olmayan şahıslara ameliyatlara soktuğu ve birçok yolsuzluğa imza attığı gerekçesiyle defalarca İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikâyet edildi.

Hatta İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen yazılarda, Sezer Zehir’in yaptığı ameliyatların incelenmesi gerektiği, hastaların aldıkları tanı ile ameliyat esnasında yapılan işlemler arasında uyuşmazlıklar olduğu da açıkça ifade edildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yıllarca sümen altı edilen şikâyetlerin ardından 9 Haziran’da ameliyat edilen bir hastanın iki ay sonra hayatını kaybetmesiyle aile, savcılığa giderek Zehir hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ardından Sağlık Bakanlığı Sezer Zehir hakkında soruşturma başlattı. Bakanlık müfettişleri hastanede görevli sağlık çalışanlarını dinlerken, Sezer Zehir’in yapması gereken ameliyatlarda çekilen fotoğraflar açığa çıktı.

Ameliyat esnasında çekilen bir fotoğraflarda, genel anestezi ile tamamen uyutulan bir yurttaşa hastanenin Cengiz isimli temizlik görevlisi tarafından, bir başka ameliyatta ise medikal firma çalışanı olduğu iddia edilen Erman ve Rıfat isimli şahısların cerrahi müdahalede bulunduğu görüldü.

TEMİZLİK İŞÇİSİNİN GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Cengiz isimli temizlik personelinin görev yeri değiştirildi. Şahıs, Bozüyük Devlet Hastanesi’nden alınarak Bilecek İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevlendirildi. Beyin cerrahı Sezer Zehir’in ise açığa alındığı iddia edildi. Zehir ise konuyla ilgili bir açıklama yapmayacağını ve hukuki sürecin işlediğini ifade etti.