Türkiye, güne zam yağmuru ile uyandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile birçok kalemde harçlara yüzde 50 zam gelirken KDV yüzde 18'den yüzde 20'ye çıkarıldı. Vergi artışlarını eleştiren Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, bir baykuş resmi paylaşarak "Bu kadar az vergi ile ülke mi yönetilir, yüzyılın vergileri gelsin" yazdı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararlarla birçok vergi ve harca zam yapıldı. Cumhurbaşkanı kararıyla; KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye yükseltildi. Bazı mal ve hizmetler için uygulanan yüzde 8’lik KDV de yüzde 10’a çıkartıldı. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için ödenmesi gereken harç 20 bin liraya yükseltildi. Ehliyet harcı hariç, 492 sayılı Harçlar Kanunu’na tabi tüm harçlarda da yüzde 50 oranında artış yapıldı.

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı ve eski Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, sosyal medya hesabından vergi artışlarını eleştirerek bir baykuş resmi paylaştı ve "Bu kadar az vergi ile ülke mi yönetilir, yüzyılın vergileri gelsin" notunu düştü.

TCMB Faiz Kararını Verdi! Eylül Ayı Faiz Kararı Ne Oldu? TCMB Faiz Kararını Verdi! Eylül Ayı Faiz Kararı Ne Oldu?

Atilla daha sonra da bir horoz fotoğrafı kullanarak, "Vasıf gerektirmeyen, hiç hesap ödemeyen, kısa sürede zenginleştiren ve enflasyondan da etkilenmeyen bir iş arıyorum" ifadelerini içeren bir paylaşım yaptı.

Hakan Atilla, Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı'yken 27 Mart 2017’de bono görüşmeleri için gittiği New York’taki JFK havalimanında "İran'a yönelik ABD yaptırımlarını deldiği" iddiasıyla gözaltına alındı ve yargılandığı davada 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Atilla, cezaevi ve yargı sürecinde yaşadıklarını davanın adına gönderme yaparak “ABD Atilla'ya karşı” ismiyle kitaplaştırmıştı.

Atilla, hapiste geçirdiği süre göz önünde bulundurularak ve iyi hal indirimi uygulanması sonucu 20 Temmuz 2019'da tahliye edildi.

Göçmen bürosundaki sınır dışı işlemlerinin tamamlanmasının ardından Atilla, 24 Temmuz 2019'da Türkiye'ye geldi, 21 Ekim 2019'da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atandı.

Atama kararını, Atilla Türkiye'ye döndüğünde kendisini havalimanında karşılayan dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak duyurmuştu.

Atilla, 8 Mart 2021'de Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'nden istifa etti.

Atilla, 1 Mayıs 2023'te ailesiyle Kıbrıs'a giderken havalimanından karakola götürülmüştü. Daha sonra Atilla'nın Borsa İstanbul'dan ayrıldığı gün pasaportunun iptal edildiği anlaşıldı. Atilla, 2 Mayıs'ta sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

“Ailenle Kıbrıs'a gitmek isterken alanda pasaporta el konmak isteniyor, çıkış yasağı tebliğ eğilmek üzere karakola götürülüyorsun. Sebep ne belli değil, yasağı koyan kim belli değil. Havaalanlarında alıkonmaya ben alıştım da aileme ayıp oluyor. Ülkemize yıllarca hizmet ettik, onu el üstünde tuttuk, savunduk, koruduk. Karşılığında gördüğümüz muamele alanlarda alıkonma. Keser döner sap döner gün gelir hesap döner"

Kaynak:Karar