‘Ver parayı al pasaportu’ kampanyasına ilgi büyük! Haritada yeri bilinmeyen, ilçeden az nüfusu olan ülkelerin vatandaşları Türkiye’den ev alıp cebine TC pasaportu koydu. Listede Botswana, Aruba, Fiji, Kiribati gibi ülkeler yer alırken muhalefet ‘Hiçbir ülke bu kadar kolay vatandaşlık vermiyor. Böyle bir konuma düşürülmemiz utanç verici’ tepkisini gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türkiye’de konut ve arazi satın alan yabancıların ülkelerini ve sayılarını açıkladı. Ortaya çıkan veriler, Suriyeliler, Ruslar derken parayla pasaportun Afrika’dan Pasifik’e dünyaya yayıldığını gösterdi. Buna göre 180 ülke vatandaşına 1 Ocak 2002’den 19 Temmuz 2023’e kadar 28 milyon 320 bin metrekare arazi ile 289 bin 412 adet konut ve işyeri satıldı.

İÇİŞLERİ BAKANI: EV ALAN 2-3 AYDA VATANDAŞ OLUYOR

Listede yer alan ülkeler ise dikkat çekti. Afrika ülkesi Gine Bissau ve Eritre, Pasifikte bir ada ülkesi olan Fiji, Aruba, Samoa, Botswana ve Bhutan gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye’den arazi ve konut sahibi oldu. En çok tapuyu Ürdünlüler cebine koydu. Onu Ruslar takip etti. Düşündürücü tabloya tepki gösteren CHP’li Karabat, Bakan Yerlikaya’nın “Ev alanlar 2-3 ayda vatandaş oluyor” sözlerini hatırlatarak “Devlet vatandaşlığını pazarlar konuma düştü. Bu işgali durdurun” dedi.

NÜFUSU SİLİVRİ’DEN AZ ÜLKELER DE LİSTEDE

Karar'da yer alan habere göre, Türkiye’de konut ve arazi alanlar arasında Karayipler’deki Antigua ve Baruda vatandaşları da bulunuyor. 280 kilometrekare büyüklüğündeki ülkenin nüfusu yaklaşık 96 bin kişi. Bir Afrika ülkesi olan 850 bin nüfuslu ve 3 bin dolar kişi başı milli gelire sahip Komor Adaları’nın vatandaşları da Türkiye’den 25 konut satın alıp pasaport sahibi oldu.

3108krt01a-tum.jpg

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın yabancılara konut ve arazi satışıyla ilgili verdiği soru önergesini yanıtladı. Yerlikaya, önergeye verdiği yanıtta 180 ülke vatandaşına ve vatansızlara Türkiye’den arazi ve konut satıldığını açıkladı. 1 Ocak 2002’den 19 Temmuz 2023’e kadar yabancılara 28 milyon 320 bin 28 metrekare arazi, 289 bin 412 adet konut-işyeri satıldı. Bu dönemde satılan arazi satış adedi ise 15 bin 812 oldu.

Türkiye’de konut ve arazi alanlar arasında Karayipler’deki Antigua ve Baruda vatandaşları da bulunuyor. 280 kilometre büyüklüğündeki bu ülkede kişi başı gelir 18.6 bin dolar ve ülkenin nüfusu 96 bin kişi. Bu ülkeden bir kişi Türkiye’den 14 metrekare arazi aldı. Bu ülke vatandaşlarına ayrıca 39 konut satıldı. Yine bir Karayip ülkesi Aruba’dan da konut satın alan oldu. Ülkenin 119 bin tahmini nüfusu var ve kişi başına gelir 23.8 bin dolar. Aruba vatandaşları Türkiye’den 13 arazi aldı ve bu arazilerin büyüklüğü 26 bin 29 metrekare. Arubalılar ülkeden 114 konut da satın aldı.

ÜLKELERİN KİŞİ BAŞI GELİRLERİ 3-4 BİN DOLAR

Güney Pasifik’te yer alan Batı Samoa ise nüfusu ise 202.5 bin kişi ve kişi başına gelir 4 bin dolar civarında. Bir Samoualı ülkeden bir konut aldı. Belize ise Orta Amerika’nın kıyısında bir ülke. 419 tahmini nüfusu var ve kişi başına gelir 5.6 bin dolar civarında. Belizeliler Türkiye’den 6 konut aldı. Bir Afrika ülkesi olan Komor Adaları, 850 bin nüfusa ve kişi başı 3 bin dolar gelire sahip. Komor Adaları vatandaşları Türkiye’den 25 konut satın aldı. Lesotho, Afrika’da 2.1 milyon nüfus ve kişi başı 924 dolar geliri olan bir ülke. Bu ülke vatandaşlarına Türkiye’den 4 konut satıldı.

ÜRDÜNLÜLER VE RUSLAR BAŞI ÇEKTİ

Türkiye’den arazi satın alan ülkelerin başında Ürdünlüler yer aldı. Ürdünlüler, 3 milyon 227 bin 879 metrekare arazi aldı. Ürdünlüleri 2 milyon 782 bin 695 metrekare arazi ile Sudi Arabistan vatandaşları ve 2 milyon 86 bin 933 bin metrekare arazi ile de Filistinliler izledi. Türkiye’den konut satın alan ülkeler arasında başı Rusya Federasyonu çekti. Ruslar 41 bin 917 konut aldı. Rusları, İranlılar izledi ve İranlılar 32 bin 529 konut edindi. Konut alanlarda üçüncü sırayı ise 30 bin 79 kontu ile Iraklılar izledi.

TÜRKİYE KADAR KOLAY VATANDAŞLIK VEREN YOK

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın bir Arap televizyonuna verdiği demeçte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını “pazarlayan” konuma düştüğünü belirterek, “Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye kadar kolay vatandaşlık verilmiyor. Bu durum ülkemizi adeta suç örgütlerinin, uyuşturucu baronlarının hedef ülkesi konumuna getiriyor” dedi.

Karabat, Türkiye’nin “işgal altında olduğunu ve AKP’nin bunun önünü açtığını” kaydederek, “Ülkemizde konut alan yabancılar arasında belki de Türkiye’de yaşayan yurttaşların belki de adını hiç duymadığı ülkeler var” diye vurguladı. Karabat bu ülküleri sıralayarak, bu ülkelerden konut alanlara vatandaşlık verildiğini de söyledi. Karabat, “Bu tablo ülkemizin karşı karşıya kaldığı tehlikeye işaret ettiği gibi sorumluluk makamında olanları derhal işgali durdurmaya çağırıyoruz. Ya bu işgali durdurun ya da işgal ettiğiniz makamlardan istifa edin” diye konuştu.