Kılıçdaroğlu, kimliği üzerinden yürütülen kara propagandaya karşı gençlere seslendi. “Ben Aleviyim. Hak, Muhammed, Ali inancı ile yetişmiş samimi bir Müslüman’ım. Bu ayrıştırıcı sistemi kökünden yıkmaya hazır mısın?” dedi. Toplumu tabuları yıkmaya çağıran sözler takdir topladı.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Kürtler’in ardından bu kez ‘Alevi’ notuyla Twitter hesabında yayınladığı videoda gençlere seslendi. 65 milyondan fazla görüntülenen videoda Kılıçdaroğlu “Unutma, tek bir oyla sen bu ülkeyi can yakan mezhep tartışmalarından, bataklığa dönüştürülen Orta Doğu’dan çekip çıkaracaksın. ‘Alevi olmaz’ diyen bu sisteme ‘doğru, dürüst, ahlaklı olan olur’ diyecek misin?” diye sordu.

‘HEPİMİZ AHLAK VE ADALET ZEMİNİNDE BULUŞALIM’

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, Kılıçdaroğlu “Artık ayrışmaları ve farklılıkları konuşmayacağız. Ortak hayallerimizi konuşacağız” diyerek destek istedi. CHP liderinin ‘hassas’ konudaki konuşması toplumun farklı kesimlerinden beğeni aldı. Saadet Partili Aydın “Müslümanlara ve tüm gençlerimize yaptığı bu samimi çağrı çok kıymetli. Ahlak ve adalet zemininde bir araya gelmeliyiz” dedi. Emek Partisi Genel Başkanı Akdeniz de “Mezhep kışkırtmalarına yeter artık” vurgusu yaptı.

2104krt01a-tum.png

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından ‘Alevi’ notunu düştüğü bir video paylaştı. İlk kez oy kullanacak gençlere seslenen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: “Sevgili gençler. Bu seçimde ilk kez oy verecek sevgili gençler. Bu gece sizinle çok özel, çok hassas bir konuda konuşmamızın zamanı geldi, buna inanıyorum. Dünyanın hemen kıyısında duyuyoruz. Ya sıkışıp kaldığımız bu eşiği aşarak dünyada hak ettiğimiz yere kavuşacağız, mutlu ve güçlü bir ülkenin onurlu birer yurttaşı olacağız ya da özlemle baktığımız o bizim dışımızdaki dünyayı sadece izlemekle yetineceğiz.

İlk oyunu verecek olan sevgili evlatlarım, ben Aleviyim. Hak Muhammed Ali inancı ile yetişmiş samimi bir Müslüman’ım... Allah’ın verdiği bir canım var, kul hakkı yemem. Harama el uzatmam. Atatürk’ün bize armağan ettiği bu güzel ülkede her şeyden uzak ve yoksul bir evde doğdum. Cumhuriyet’in bize verdiği fırsatlar sayesinde okudum, mesleğim oldu, ailemi kurdum. Kimliklerimiz bizi biz yapan varlığımızdır. Ve elbette onurla sahip çıkmamız gerekir, onları seçemeyiz. Onlarla doğarız, büyürüz ve yaşarız. Ancak hayatta seçebileceğimiz çok önemli şeyler var. İyi bir insan olmayı, dürüst olmayı, ahlaklı olmayı, vicdanlı olmayı, erdemli ve adil olmayı seçebiliriz. Daha iyi bir yaşamı özgür ve zengin bir ülkede yaşamayı seçebiliriz. Ve bu seçimlerimiz hem bizi, hem içinde bulunduğumuz toplumu hızla değiştirebilir.

Sevgili genç arkadaşım, unutma, tek bir oyla sen bu ülkeyi can yakan mezhep tartışmalarından, bataklığa dönüştürülen Ortadoğu’dan çekip çıkaracaksın, ait olduğu yere taşıyacaksın. Artık kimlikleri konuşmayacağız, başarıları konuşacağız. Artık ayrışmaları ve farklılıkları konuşmayacağız. Ortaklıklarımızı ve ortak hayallerimizi konuşacağız. Bu değişim seferimize katılacak mısın? Bu değişimde benimle birlikte duracak mısın? Alevi olmaz diyen bu sisteme, doğru olan, dürüst olan, ahlaklı olan olur, diyecek misin? Son bir el verecek misin? Bu ayrıştırıcı sistemi kökünden yıkmaya hazır mısın? Gelin gençler, gelin bu eşiği hep birlikte aşalım. Böylesine hayati bir eşikte tek bir oyu bile ziyan etmeyeceğinize inanıyorum. Ve size yürekten güveniyorum. Gözlerinizden öpüyorum.”
Kılıçdaroğlu’nun ‘video, Twitter’da 45 milyondan fazla görüntülendi.

BU ÇARPIK DÜZENE HEP BİRLİKTE SON VEREBİLİRİZ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben Aleviyim’ dediği videoya muhalefetten, ögazetecilerden ve sosyal medyadan büyük destek geldi.

SAADET PARTİSİ: “Kutuplaşmayı, ötekileştirmeyi ve ‘kimlik siyaseti’ni değil güzel âhlakı, adaleti, hakkaniyeti ve samimiyeti seçerek, bu çarpık düzene hep birlikte son verebiliriz.”

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın: “Cumhurbaşkanı Adayımız Sn. Kılıçdaroğlu’nun samimi Müslümanlara ve tüm gençlerimize yaptığı bu samimi çağrı çok kıymetli. Alevi-Sünni, Türk-Kürt, sağ-sol, liberal-muhafazakar... Her birimiz ‘ahlak ve adalet’ zemininde bir araya gelebiliriz, gelmeliyiz.”

ALİ BABACAN: Kimlikler üzerinden ayrıştıran zihniyeti reddediyoruz. Türk-Kürt-Laz-Çerkes hiç fark etmez, Sünni-Alevi fark etmez, yaşam tarzıymış, şuymuş, buymuş hiçbir ayrım olmaksızın; herkes bu ülkenin eşit ve onurlu vatandaşı olacak, Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olacak.

GÜLTEKİN UYSAL: Şah-ı Merdan Hz. Ali ne güzel buyurmuş; ‘Kalp temiz olursa, dilden güzel sözler çıkar.’

EKREM İMAMOĞLU: Kimlikleri değil başarıları, ayrışmaları değil ortak hayallerimizi konuşma zamanı’ Biz milletçe biriz, 13. Cumhurbaşkanımızın sözlerine ben de imzamı atıyorum.

ERCÜMENT AKDENİZ: (Emek Partisi lideri) Kemal Beyin ‘Ben Aleviyim’ çıkışı önemlidir, değerlidir. Mezhep kışkırtmalarına ‘yeter artık.’ Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si, Sünni’si ile tüm halk tek adam yönetiminden kurtulmalıdır.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Herkes gönül gözüyle izlemeli, kalbiyle hissederek dinlemeli. Bu topraklarda ayrımcılık olmadan, eşitçe, kardeşçe, huzur içinde yaşamak mümkün. Sayın Kılıçdaroğlu’nu kutluyor, bu güzel mesajlarını canı gönülden destekliyorum.