İsrail'in abluka altına aldığı Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı bin 55'e yükseldi. Tam taarruza geçtiklerini açıklayan İsrail ordusu gece boyunca bombardıman altına aldığı Gazze'de 5 bin 184 sivilin de yaralandığını duyuruldu.

İsrail'in abluka altına aldığı Gazze Şeridi'ne yoğun bombardımanı 5 gündür devam ediyor. Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılar sonucu 1055 sivilin hayatını kaybettiğini, 5 bin 184 sivilin de yaralandığını duyurdu.

78.jpg

Saldırılarda hayatını kaybedenlerin cenazeleri, Gazze kentindeki Şifa Hastanesi morgundan alınarak, kılınan cenaze namazı ardından toprağa verildi.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI NASIL BAŞLADI?

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda bin 200 İsraillinin hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria'da ise İsrail askerlerinin saldırılarında 21 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 130 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Hamas'a bağlı Basın Ofisi İsrail'in önceden uyarı ve bilgilendirme yapmadan Gazze'de evlerinde oturan aileleri hedef alarak 23 katliam gerçekleştirdiğini söyledi. Yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaşayan 2,23 milyon Filistinliye karşı savaş suçu işlediğini belirtildi.

Gazze Şeridi'ndeki Hamas'a bağlı hükümetin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yaşayan 2,23 milyon Filistinliye karşı savaş suçu işlediğini belirtti.

İsrail'in Gazze'de önceden uyarı veya bilgilendirme yapmadan evlerinde güvende olan aileleri hedef alarak 23 katliam gerçekleştirdiğini kaydeden Maruf, bu katliamlarda çoğu kadın ve çocuk 160'tan fazla sivilin hayatını kaybettiğini ifade etti.

7894231.jpg

TOPLU CEZALANDIRMA

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne su, elektrik, yakıt ve gıda tedarikini engelleyerek 2,23 milyon insanı toplu olarak cezalandırdığını vurgulayan Maruf, Gazze'de şu ana kadar ölenlerin sayısının bini aştığını, yaralananların da çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 5 binden fazla olduğunu hatırlattı.

7894830.jpg

Maruf, Gazze'de şu ana kadar yerinden edilenlerin sayısının 250 bini aştığını belirtirken, İsrail saldırılarının artarak devam etmesi ve imkanların oldukça sınırlı olması nedeniyle yıkılan binaların enkazındakileri arama kurtarma çalışmalarında yetersiz kalındığını dile getirdi.

KAMU BİNALARI VE UNRWA OKULLARI YIKILDI

Arama kurtarma çalışmalarının yapılamaması nedeniyle can kayıplarının arttığını vurgulayan Maruf, "İsrail, şu ana kadar Gazze Şeridi'nde 27 hükümet binasının yanı sıra onlarca kamu ve hizmet tesisini bombaladı. Bu nedenle de elektrik, su şebekesi ve kanalizasyon gibi altyapıda ciddi bir yıkım söz konusu" dedi.

7895408.jpg

İsrail'in yıkıcı bombardımanlarında Gazze'de binlerce konuttan oluşan bazı mahallelerin tümüyle yerle bir edildiğini aktaran Maruf, "Ayrıca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) ait 48 okulda da yıkım oldu. Buralarda 10 eğitimci öldü, yaklaşık 300 çocuk da yaralandı" diye konuştu.

7897084.jpg

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi'nde birinci derece sağlık hizmeti verilen 52 merkezden 29'unun hizmet dışı kaldığını kaydeden Maruf, bu merkezlerin hizmet dışı kalmasına bağlı olarak binlerce kronik hastanın hayatının da tehlikede olduğunu vurguladı.

7896361.jpg

TARİHİ CAMİ VE KİLİSELER VURULDU

Maruf, Beyt Hanun Hastanesi başta olmak üzere bazı hastane ve sağlık merkezlerinin de hizmet dışı kaldığını belirterek, "İsrail 10 camiyi yıktı, onlarca cami ve mabede de zarar verdi. Bunlar arasında 7 tane tarihi cami ve kilise de var." ifadelerini kullandı.

7897087.jpg

Yabancı gazetecilerin Gazze Şeridi'ne girmesinin engellendiğine dikkati çeken Maruf, İsrail saldırılarında 8 gazetecinin yaşamını yitirdiğini, 20'sinin yaralandığını ve medya kuruluşlarına ait onlarca merkezin yıkıldığını kaydetti.

Filistinli yetkili, "İsrail'in 13 tane ambulansı vurması sonucu 6 sağlık çalışanı öldü, 18'i yaralandı." dedi.

İsrail'in abluka altına aldığı ve ölüm yağdırdığı Gazze'de her geçen saat can kaybı yükselirken Filistin Sağlık Bakanlığı kentte bulunan hastanelerdeki tüm yatakların dolduğunu, ilaç ve tıbbi malzemelerin de tükenmek üzere olduğunu söyledi. Bakanlık açıklamasında, "İsrail'in Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü bombardımanda vurulanların yüzde 60'ı kadın ve çocuklardan oluşuyor" ifadelerini kaydetti.

İsrail savaş uçakları Gazze'ye bomba yağdırmayı sürdürüyor. Tam taarruza geçtiğini açıklayan İsrail'in saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı bini aştı. Tek enerji santralinin yakıtının bittiği kent 14.00 itibarıyla karanlığa gömülürken Filistin Sağlık Bakanlığı son gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

Kaynak: Karar