AK Parti'nin kalelerinden biri olarak anılan Konya'da Financial Times gazetesi, değişim isteğinin Erdoğan'ın tabanı için de geçerli olduğunu yazdı. 'Erdoğan'ın en zor seçim kampanyası olacağını yazan gazetede vatandaşların ekonomik kriz ve Maraş depremlerindeki tutum sebebiyle Erdoğan'a öfkeli olduklarını dile getirdi.

14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan genel seçimlere 32 gün kalırken, tarihi seçimler sadece Türkiye'nin değil dünyanın da gündeminde. Dünya devi Financial Times Gazetesi, büyük bir heyecan ve merakla beklenen seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verilen desteğin azaldığı ile ilgili bir yazı yayımladı.

“Erdoğan'ın tabanının da giderek yorulduğu” yorumunu içeren yazıda, AK Parti'nin kalelerinden biri olarak ilan edilen Konya'da seçmenlerin birçoğunun 'değişim istediği' ifade edildi.

Konya’da Financial Times muhabirine konuşan bir vatandaş, ekonomide görülen kötü gidişat ve temel haklardaki gerilemenin kendisini Erdoğan'dan uzaklaştırdığını ama bununla da birlikte Millet İttifakı'na da güvenmediğini kaydetti.


Yine Konya'da bir öğrenci de ailesinin eskiden Erdoğan'ı desteklediğini ama şimdi fikirlerinin değiştiğini ifade ederek, “Artık Erdoğan'ı sevmiyorum” dedi. Bir eczacı, “Ekonomi her gün daha da kötüye gidiyor. Değişim gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN’IN EN ZOR KAMPANYASI’

Erdoğan'ın 20 yıldır hakim olduğu iktidarının en zorlu seçim kampanyalarından birini yürüttüğüne vurgu yapan İngiliz gazete, ekonomik krizin üstüne bir de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş depremleriyle öfkenin eklendiğini yazdı. Financial Times'a açıklamalarda bulunan Sabancı Üniversitesi'nden Profesör Berk Esen, 14 Mayıs seçimlerinde ekonomik krizin etkisiyle AK Parti tabanının giderek küçüldüğü fakat muhafazakar seçmenin yine de muhalefete oy vermeye istekli olmadığı yorumunda bulundu.


Financial Times, son zamanlarda TL'nin hızla değer kaybettiğine, iktidarının ilk yıllarında “ılımlı” bir siyasetçi olarak görülen Erdoğan'ın gücü elinde toplayıp muhalefete baskıyı artırdığına da vurgu yaptı.