Gazeteci yazar Fehmi Koru kaleme aldığı yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın AKP'li Bakanları neden milletvekili yapmak istediğine değinerek  MHP'nin seçim sonunda baraj altında kalması halinde ne olacağını sordu.

Koru söz konusu yazısında şu ifadeleri paylaştı:

Bakanların milletvekili yapılmak istenmesinin sebebi ne olabilir?
Milletvekili olunca dokunulmazlık zırhına kavuşacaklar; sebep bu mu?
Hemen “Evet, sebep bu” diyemiyorum; çünkü o zaman AK Parti büyüklerinin seçimlere iki aydan daha az süre kalmışken, sandıkta başarısız olacaklarını kabul ettikleri anlamına gelir bu. Oysa AK Parti’nin genel başkan yardımcısı, daha birkaç gün önce, seçimden kendi adaylarının cumhurbaşkanı çıkacağını, AK Parti ile MHP oylarının Meclis’te çoğunluğa sahip olmayı garantilediğini duyurmamış mıydı?
Sıklıkla gerçekleştirdikleri kamuoyu yoklamaları öyle gösteriyormuş.
Mehmet Ali Kulat’ın başında bulunduğu MAK Araştırma firmasının son raporu farklı bir tablo yansıtıyor. Kendilerine “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusu yöneltilmiş kişilerden AK Parti’ye (%34.2) ve MHP’ye (%6.3) oy vereceklerin toplamı %40’a ancak ulaşıyor. Buna göre, yeni seçim yasası barajı %7’e indirdiği halde %6.3 oyla MHP kendi başına seçime girdiği takdirde Meclis’te temsil edilemez hale geliyor.
Sürprize hazırlanalım: MAK’ın bulguları istikametinde oluşursa, yeni meclisin, ilginç bir yapısı olabilir.
Tabii, partilerin ve ittifakların önünde bu tabloyu değiştirmek için bayağı bir zaman var. Tarafların bir günü bile boş geçirmemeleri gerekecek günler ve haftalar…
Acaba milletvekili olmayı bakanlar mı istedi yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan mı öyle münasip gördü?
Bu sorunun cevabı için Abdülkadir Selvi’nin aydınlatmasını beklememiz gerekebilir.
Milletvekili aday listeleri en az kampanyaları renklendirecek vaatler kadar etkili olacaktır.