Fatih Altaylı,  Habertürk gazetesindeki köşesinde, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında alınan kararlarla ilgili önemli bir çağrıda bulundu. Üniversitelerin uzaktan eğitime geçirilmesinin alelacele alınmış bir karar olduğunu ve öğrencilerin eğitim hayatlarının bu şekilde heba edileceğini söyleyen Altaylı, yetkililere çağrı yaparak okulların açılmasını istedi.

Altaylı yazısında şunları kaydetti:

“Öğrenciler isyanda. Pandemi nedeniyle zaten 2 eğitim yılı kaybeden bir kuşak, şimdi bir iktidarın hatası ve yanlıştan dönmedeki yavaşlığı nedeniyle 1 dönemi daha kaybettiriyor. Öğrenciler ve aileleri ise isyanda. Gençlerin bin bir zorlukla girdikleri üniversiteleri kapalı, büyük fedakarlıklarla eğitim almalarını sağladıkları çocukları okulda değil, evlerde, sokaklarda. Pek çok eğitim alanında uzaktan eğitimin imkansız olduğu biline biline okulların bir türlü açılmıyor olması bu dönem mezunlarının değerini, hak etmeseler bile, bir ömür boyu düşürecek bir unsur üstelik.
Şimdi “Nisan’da açarız” demeye başlamışlar. Niye Nisan belli değil. Bugün ile Nisan arasında okullar açısından hiçbir fark yok. Yapmayın beyler. Ne kadar erken o kadar iyi. Önümüzdeki pazartesiden daha iyi tarih yok. Açın bir an önce okulları.
Deprem  bölgesinde yer alan ve eğitim vermesi, verilmesi mümkün olmayan yerlerdeki üniversitelerin öğrencilerini de, gittikleri illerdeki üniversitelerde “misafir öğrenci” statüsü ile yerleştirin. Gerekirse özel üniversiteler ile de anlaşın, bedelini kamu ödeyerek bir kısım öğrenciyi de özel üniversitelere geçici olarak yerleştirin. Bunları yapmak gerçekten zor değil. Atadığınız liyakatsiz yöneticiler bile bunu yapabilir.”