Resmi ve Hissedilen Enflasyon Arasındaki Fark Büyüyor: Harcamalar Bir Yılda Yüzde 100 Arttış Gösterdi Resmi ve Hissedilen Enflasyon Arasındaki Fark Büyüyor: Harcamalar Bir Yılda Yüzde 100 Arttış Gösterdi

Piyasada gözler Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak politika faizi kararına çevrilirken ekonomistler tahminlerini paylaşmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 45'e çıkaracağı öngörüsünde bulunan yabancı uzmanlar, enflasyonun mayıs ayında zirveyi gördükten sonra gerilemeye başlayabileceğini ve bankanın sonrasında faiz indirimlerine gidebileceğini söylüyor.

Döviz kurundaki yükseliş sürerken gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun alacağı faiz kararına çevrildi. Kritik toplantı için geri sayım devam ederken ekonomistler tahminlerini açıklamaya devam ediyor.

'PARASAL SIKILAŞTIRMA ADIMLARI KISA SÜREDE TAMAMLANACAK'

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB'nin politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkarabileceğini söyledi. Drimal, TCMB'nin aralık toplantısında Para Politikası Kurulunun (PPK) parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngördüğünü anımsattı.

Bankanın temkinli bir ton kullanabileceğini ifade eden Drimal, "TCMB, piyasadan likidite çekerek ve kredi büyümesini kontrol altında tutarak miktarsal ve kredi sıkılaşmasına devam edeceğine ve önümüzdeki yıllarda enflasyonun yüzde 5 hedefine gerilemesini sağlamak amacıyla sıkı parasal koşulların uzun süre sürdürülmesine söz verecektir." dedi.

'YIL SONUNDA ENFLASYONUN YÜZDE 41 SEVİYESİNE İNEBİLİR'

TCMB'nin politika faizini ne kadar süre yüzde 45'te tutacağının para politikası açısından bir sonraki ana odak noktası olacak gibi göründüğünü vurgulayan Drimal, Enflasyonun bu yıl ve gelecek yıl yavaşlamasını sağlama almak için bankanın bu yıl faiz indirimine gitmeyebileceğini kaydetti ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 41 seviyesine inebileceğini aktardı.

Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller, TCMB'nin politika faizini 250 baz puan artıracağı öngörüsünde bulundu.

'ENFLASYON MAYIS AYINDA ZİRVEYİ GÖRECEK'

Karar'ın haberine göre,  Bankanın ocak ayı toplantısında faiz artırım döngüsünü sonlandırabileceğini belirten Stadtmiller, enflasyonun Mayıs ayında zirveyi gördükten sonra gerilemeye başlayabileceğini ifade etti ve bankanın sonrasında faiz indirimlerine gidebileceğini aktardı.

Editör: Ahmet Kacır