Kırmızı et fiyatlarına 2 ayda yüzde 50 zam geldi. Tarım Bakanı Vahit Kirişci çözüm için ithalat kapısını aralarken, TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu'ndan çözüm önerisi geldi.

Kırmızı et fiyatlarına zam üstüne zam geldi. 2 ay önce 90 lira olan dana karkas bugün itibarıyla 135 liraya çıkarken, et fiyatlarının yılbaşından bu yana 3 kez zamlanması vatandaşı zor duruma soktu. Ocak ayı başında 165 lira olan kıyma 180 liraya çıktı. Dana kuşbaşı 180 liradan 200 liraya çıkarken dana bonfilenin fiyatı ise 400 liraya ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den zamlarla ilgili, "etle ilgili olarak burada bir spekülatif hareketlerin olduğu" açıklaması gelirken, "Gerekli tedbirleri aldık. Kasaplık hayvan ithalatı için bağlantılar yapıldı" sözleriyle çözüm için ithalat kapısını gösterdi.

"İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL KENDİLERİ DE BİLİYOR"

Habertürk'te yer alan habere göre konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, "İthalat şu anda çözüm değil. Bunu kendileri de biliyor. Yurt dışında et çok çok daha pahalı." dedi.

Sektör temsilcileri ise fiyat düşüşü için tek çarenin besicilere destek olup üreticilerin maliyetinin düşürülmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: Milli Gazete