Eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, gazeteci İsmail Küçükkaya'nın Halk TV'de sunduğu "Yeni Bir Sabah" programında 14 Mayıs seçimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Karamahmutoğlu, seçim sonuçlarını değerlendirirken " Kemal Kılıçdaroğlu bu seçimin galibidir" ifadesini kullandı. Ayrıca, 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için de değişim umudu olduğunu belirterek "Oyumu değişimden yana kullanıyorum. Ülkenin değişime ihtiyacı var" görüşünü dile getirdi.

Karamahmutoğlu, seçimlerdeki sonuçları analiz ederken, hükümetin imkanlarıyla 21 yıldır süregelen etkisini vurguladı. İlçe seçim kurullarından oy pusulasına, birleştirme tutanaklarından ithal seçmen durumuna kadar birçok faktörün seçim sonuçlarını etkilediğini ifade etti. Ayrıca, yüzde 2, 3 veya 4'lük oy kaymalarının olduğunu belirtti.

14 Mayıs'ta alınan oy sonuçlarının gösterdiği gibi, Karamahmutoğlu'na göre Tayyip Erdoğan bu seçimin kaybedeni oldu. Ülkenin yenilenmeye ve değişime ihtiyacı olduğunu söyleyen Karamahmutoğlu, sosyolojinin sadece demografik olarak değil, yaşam biçimleri, kültürel ve tüketim alışkanlıkları gibi alanlarda da değiştiğini belirtti.