Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu ile görüşen ABD Büyükelçisi Flake'e Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gidiyor Bay Kemal'i ziyaret ediyor. Ayıptır, biraz kafanı çalıştır. Sen bundan sonra hangi yüzle Cumhurbaşkanı'ndan randevu isteyeceksin? ” tepkisinde bulunmuştu. Bu sözlerin yankıları sürerken Milli Savunma Bakanı Akar, Flake ile Antakya NATO Çadır Kenti'nin açılışını gerçekleştirdi. Flake, 4 Nisan'daki AK Parti'nin büyükelçiler için düzenlediği iftara yemeğine katılmamıştı.

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu 29 Mart'ta CHP Genel Merkezi'nde ziyaret etmişti.

Ziyarete tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ülkü Ocakları ziyaretinde şu ifadeleri kullanmıştı:

ERDOĞAN: BİZİM KAPILAR KAPANDI ONA

"Amerika'ya bu seçimlerde bir ders vermemiz lazım. Joe Biden oradan konuşuyor, Biden'ın buradaki büyükelçisi ne yapıyor? Gidiyor Bay Kemal'i ziyaret ediyor. Ayıptır, biraz kafanı çalıştır. Sen büyükelçisin. Senin buradaki muhatabın cumhurbaşkanıdır. Sen bundan sonra hangi yüzle Cumhurbaşkanı'ndan randevu isteyeceksin? Bizim kapılar kapandı ona, bir daha göremezsin. Niye? Haddini bileceksin. Büyükelçi olarak görevini bileceksin. Bir büyükelçi nasıl çalışır, bunu öğreneceksin. Bunu öğrenmediğin takdirde bu kapı öyle yol geçen hanı değil, giremezsin."

Erdoğan'ın açıklamalarına cevap veren ABD Dışişleri Bakanlığı ise, yurt dışında görevli
büyükelçilerin tüm taraflara görüşmesinin rutin olduğunu belirtmişti.

TÖRENE SOYLU'NUN YARDIMCISI DA KATILDI

Bu sözlerin yankıları sürerken Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve NATO Avrupa Müttefik Yüksek (SACEUR) Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ile Antakya NATO Çadır Kenti'nin açılışını gerçekleştirdi.

T.C. Millî Savunma Bakanlığı

@tcsavunma

Türkiye devlet kurumu

Antakya’daki NATO Çadır Kenti’nin açılış törenine Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ile katıldı. Törende NATO Avrupa Müttefik Yüksek (SACEUR)… Daha fazla göster

Resim

Resim

Resim

Resim

Törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ve diğer yetkililerle öğrenciler katıldı.