Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da halk buluşmasında konuşurken İzmir’de 1987 yılında açılan Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara’da 1955’te açılan Esenboğa Havalimanı’nın AK Parti döneminde yapıldığını söyledi. Erdoğan daha önce de 1966 yılında hizmete açılan Erzurum Havalimanı’nı için aynı cümleyi kurmuştu.

Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalmasıyla Türkiye, 28 Mayıs’ta tekrar sandığa giderek oy kullanacak. Siyasi partilerin seçim çalışmaları devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhur İttifakı adayı olarak halk buluşmalarına katılıyor.

‘İZMİR, ANKARA HAVALİMANLARINI YAPTIK’

Son olarak Ankara’da konuşma yapan Erdoğan, İzmir’de 1987 yılında açılan Adnan Menderes Havalimanı ve Ankara’da 68 yıl önce 1955’te açılan Esenboğa Havalimanı’nın AK Parti döneminde yapıldığını dile getirdi.

Açıklamasının ardından gündem olan Erdoğan, daha önce de Erzurum’da düzenlenen Toplu Açılış Töreni'nde, şehre havalimanının AK Parti hükümetleri döneminde yapıldığını öne sürmüştü. Ancak Erzurum Havalimanı’nın da 1966 yılında yapıldığı biliniyor.

Teyit.org, Erdoğan'ın konuşmasını paylaşarak Adnan Menderes ve Esenboğa havalimanlarının AK Parti döneminde açıldığı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı @RTErdogan'ın dile getirdiği, Adnan Menderes ve Esenboğa havalimanlarının AK Parti döneminde açıldığı iddiası doğru değil.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 1987 yılında, Ankara Esenboğa Havalimanı ise 1955 yılında açıldı. AK Parti döneminde her iki havalimanında çeşitli yenilemeler yapılmış.

Teyit

@teyitorg

 Cumhurbaşkanı

@RTErdogan

Erdoğan'ın dile getirdiği, Adnan Menderes ve Esenboğa havalimanlarının AK Parti döneminde açıldığı iddiası doğru değil.  İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 1987 yılında, Ankara Esenboğa Havalimanı ise 1955 yılında açıldı. AK Parti döneminde her iki havalimanında çeşitli yenilemeler yapılmış.

Yerleştirilmiş video