Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte en düşük memur maaşı ve en düşük emekli aylığıyla ilgili gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. En düşük memur maaşı ne kadar olacak? İşte rakamlar...

Kasım ayında TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla birlikte, memur, emekli ve asgari ücretli vatandaşların yılbaşında ne kadar zam ve enflasyon farkı alacakları büyük oranda belli oldu. Yılın ilk ayında en düşük memur maaşı 22 bin liradan 32 bin 865 liraya yükselecek. Bu da 10 bin 865 liralık bir artış anlamına geliyor. En düşük memur emeklisi maaşı 12 bin 930 lira, en düşük işçi emeklisi maaşı da 10 bin 325 lira olacak şekilde ayarlanacak.

Tüketici enflasyonu, temmuz-kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde yüzde 33.66 gerçekleşti.

Kalitesiz Gıda Korkusu: Gıda Fiyatlarında Hep Aynı Tablo Zam, Zam, Zam… Kalitesiz Gıda Korkusu: Gıda Fiyatlarında Hep Aynı Tablo Zam, Zam, Zam…

NEREDEYSE YÜZDE 50

Sözcü'den Erdoğan Süzer imzalı habere göre, Memur ve memur emeklilerinin maaşına temmuz ayında refah payı ve seyyanen ödemeler hariç yüzde 6 oranında toplu sözleşme zammı yapılmıştı. Bu hesaba göre, memur ve emeklilerinin son 5 aylık dönemde yüzde 26.09 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu. Yılbaşında verilecek net zam için şimdi aralık enflasyonu bekleniyor. Aralık enflasyonunun yüzde 3 civarında gerçekleşmesi halinde, memur ve emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 29.88’e çıkacak. Yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte yılbaşında kümülatif zam yüzde 49.36’ya ulaşacak. Böylece en düşük memur maaşı 32 bin 865 TL, en düşük memur emekli aylığı da 12 bin 930 lira civarında oluşacak.

İŞÇİ EMEKLİSİ 10.325 LİRA

Toplu sözleşme zammı verilmeyen işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise sadece geçmiş 6 aylık enflasyon kadar zam yapılıyor. Aralık ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 3 gerçekleşirse, yılın başında söz konusu emeklilere 37.67 zam yapılacak. En düşük 7 bin 500 lira olan emekli aylığı da ilave zam yapılması halinde 10 bin 325 lirada kalacak.

ASGARİ ÜCRETTE 15.697 TL İHTİMALİ

Asgari ücreti, Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirleniyor. Asgari ücret doğrudan enflasyon oranında artırılmıyor ancak pazarlık görüşmelerinde enflasyon oranları zamda etkili oluyor. Son 5 ayda yüzde 33.66 gerçekleşen enflasyonun 6 aylık dönemi yüzde 37-38 civarında kapatması yönünde beklentiler var. Bu da asgari ücretin 15.697 liranın altında kalmayacağını gösteriyor. Seçim ile birlikte zammın da yıllık belirlenecek olması nedeniyle zam oranın yüzde 50’leri bulabileceği de konuşuluyor.

Editör: Ahmet Kacır