Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı Türkiye’nin 2022 yılını gösteren uyuşturucu raporunu yayımladı. Rapor, uyuşturucu trafiğinin küresel boyutlarını ele alırken Türkiye’nin yasa dışı uyuşturucu trafiğinde hangi konumda olduğuna işaret ediyor. Yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığında Türkiye’nin fiilen bir geçiş ülkesi olduğu, ‘soyut’ yasaların güncel sorunları karşılamadığı belirtilen raporda uyuşturucu ile mücadelede yeni yöntemlerin gerekliliği vurgulanıyor.

Uyuşturucu raporunda sunulan tablo, çeşitli ülkelerdeki uyuşturucu üretimi ile ticaretinin güzergahına yönelik bir çerçeveyi gösteriyor. Türkiye özelinde 2022 yılında gerçekleştirilen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu madde ile gözaltına alınan şüpheli sayısına dair veri sunuluyor.

‘UYUŞTURUCU SUÇLARINA KARŞI YAPILAN MÜDAHALE TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL’

Küresel çapta giderek artan uyuşturucu imalatı ve ticareti yeni bağımlılar yaratmaya devam ediyor. Uyuşturucu trafiğinde geçiş ülkesi olarak bilinen Türkiye için hazırlanan raporda da bu özelliğe dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de tonlarca uyuşturucu madde yakalandı. Ancak uyuşturucu suçlarına yapılan müdahalenin ve yakalamaların tek başına bir başarı olmadığı ifade edilen raporda şunlar söyleniyor:

“Uyuşturucu suçlarına yapılan müdahalenin ve yakalanan şüpheli sayılarının artması uyuşturucu sorununu veya mücadelenin başarısını tek başına ifade etmekte yeterli değildir. Buna paralel olarak olay ve şüpheli sayılarındaki düşüş de mücadelede başarı sağlandığı anlamına gelmez. Çünkü uyuşturucu suçları kolluk müdahalesi ile ortaya çıkar. Uyuşturucu sorununu veya mücadelenin başarısını ölçmek, bu suçlara dönük ihbarlar, sokaklarda görülen narkotik madde çeşitliliği, narkotik maddelerin sokak fiyatları endeksi, dozaşımı ölümler, tedavi sayıları gibi birçok parametre dikkate alınarak anlamlı hale gelebilir.”

‘2022’DE 2 TONDAN FAZLA KOKAİN YAKALANDI’

Yoğunlukla Güney Amerika ülkelerinde üretilen kokainin Avrupa pazarına sunulmasında Türkiye önemli bir geçiş ülkesi konumunda. 2022 yılında yapılan operasyonlarda 3 bin 827 kokain olayına müdahale edilirken, 5 bin 467 şüpheli toplamda 2 ton 299 kilo kokain ile yakalandı. Yapılan operasyonların artmasına rağmen bu veri 2021 yılında ele geçirilen kokain miktarından yüzde 19,1 daha az.

‘METAMFETAMİNİN HEDEF ÜLKESİ TÜRKİYE’

Pek çok uyuşturucu madde ticaretinde geçiş ülkesi olarak anılan Türkiye, metamfetamin özelinde rapora göre hedef ülke konumunda. 2019 yılından sonra keskinleşen metamfetamin operasyonlarındaki artış devam eden yıllarda da sürdürüldü. 2022 yılında rekor düzeyde metamfetamin yakalanan Türkiye’de yakalama miktarındaki artışın kullanım olaylarına işaret ettiği belirtiliyor.

‘ÇİFT YÖNLÜ TRAFİĞİN GEÇİŞ GÜZERGAHI’

Yalnızca uyuşturucu madde değil, uyuşturucu madde imalatında kullanılan kimyasal madde kaçakçılığında da Türkiye’nin geçiş ülkesi olduğu belirtilen raporda, 2021 yılında yapılan bir operasyondan örnek verildi. Çin kaynaklı Hollanda hedefli 4,3 ton civarındaki bir kimyasalın İstanbul Havalimanı’nda yakalandığı belirtildi. 2022 yılında İzmir Aliağa Limanı’nda yine Çin kaynaklı 21 tondan daha fazla ver eroin üretiminde kullanılan bir kimyasal maddenin yakalandığı ifade edilen raporda, Türkiye’nin uyuşturucu imalatında kullanılan asetik anhidrit kimyasalının üretim ve pazar arasındaki ilişkide öncü geçiş ülkesi olduğu kaydedildi.

‘UYUŞTURUCUYA BAĞLI ÖLÜMLERDE 246 KİŞİ ÖLDÜ, 146’SI METAMFETAMİN KULLANIYORDU’

Uyuşturucu ticaretinde yeni yöntemler geliştiren suç çeteleri rapora göre Avrupa’da kristal formda görülen metamfetamin maddesini Türkiye’de kristalin yanı sıra sıvı (likit) formda pazara sürüyor. Farkedilmemek amacıyla yeni taşıma yöntemlerinin denendiğini belirten raporda, uyuşturucuyla mücadelede yeni yöntemlerin olması gerektiğine işaret etti.

Raporda, uyuşturucuya bağlı doğrudan ölüm verileri de paylaşıldı. Buna göre 2022 yılı içerisinde 246 kişi uyuşturucu kullanıma bağlı olarak vefat etti. Rapora göre uyuşturucuya bağlı yaşanan ölümlerde 2017 sonrası düzenli bir azalma gözleniyor. 2022 yılı içerisinde uyuşturucu kaynaklı yaşanan 246 ölümün 146’sı kayıtlara göre metamfetaminden dolayı yaşandı.

Artı Gerçek