Ekonomist Alaattin Aktaş, temmuz ayının ikinci yarısıyla beraber dövizden dönenlerin yanında TL'den KKM yapanların maliyetinin de Merkez Bankası tarafından üstlenileceğini hatırlatarak, KKM'nin temmuz ayındaki maliyetinin 181 milyar lira, ağustostaki maliyetinin ise 230 milyar liraya ulaşabileceğini hesapladı. Böylece KKM'nin iki aylık yükü 411 milyar liraya çıkabilir.

Ekonomi yönetiminin, iki yıl önce döviz kurunun fahiş yükselişini önlemek adına uygulamaya aldığı Kur Korumalı Mevduat (KKM) kuru frenleyemezken, ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, KKM'nin temmuzdaki maliyetinin 181 milyar lira, ağustostaki maliyetinin ise 230 milyar liraya ulaşabileceğini bildirdi. Böylece KKM'nin iki aylık yükü 411 milyar liraya yükselebilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KKM için temmuz ayının ilk yarısında 34,5 milyar liralık ödeme yapıldığını açıklamıştı.

1-007.jpgEkonomi yazarı Alaattin Aktaş

'TL'DEN KKM YAPANLARIN MALİYETİ DE MERKEZ'DE'

Temmuz ayının ikinci yarısıyla beraber dövizden dönenlerin yanı sıra Türk Lirası'ndan KKM yapanların maliyetinin de Merkez Bankası tarafından üstlenileceğini hatırlatan Aktaş, yazısında, şunları ifade etti:

"34.5 milyar lira, temmuzun ilk yarısında yapılan ödemeyi gösteriyor. İşgünü sayısı dikkate alınarak yapılan hesaplama, temmuzun kalan döneminde Merkez Bankası’nın da TL cinsi KKM için 38 milyar lira dolayında kur farkı ödediğine işaret ediyor.

Şu durumda temmuz ayında TL cinsi hesaplar için yapılan toplam kur farkı ödemesi 72.5 milyar lirayı buluyor.

KKM verileri anlamsız şekilde karartılmış olduğu için toplam tutarın ne kadarının doğrudan TL ile, ne kadarının döviz dönüşümü yoluyla açıldığını bilmiyoruz. Ama genel kabul görmüş oran, toplamda TL cinsinin yüzde 40, DTH dönüşümlünün yüzde 60 payı olduğu yönünde.

Şimdi bu oranları 72.5 milyar liraya uygulayalım...

Düz mantık yürütüyoruz; yüzde 40 TL cinsi hesap için 72.5 milyar ödenmişse, yüzde 60 DTH dönüşümlü hesap için yaklaşık 109 milyar lira ödendiği sonucu çıkıyor. Topluyoruz iki tutarı ve 181 milyar liraya ulaşıyoruz. Bu yalnızca bir ayda, temmuz ayında yapılan toplam ödemedir."