Uygulanan yanlış ekonomi politikaları sonucu toplumsal barışın bozduğunu söyleyen Kaya, “En önemli risklerin başında ekonomik yoksunluk üzerinden yaşanan sorunlar nedeniyle aile kurumuna yönelen tehditler gelmektedir” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, üst üste gelen zamlar ve ekonomide yaşanan sıkıntılarla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Vatandaşın zor günler geçirdiğine vurgu yapan Kaya, yanlış ekonomi politikaları nedeniyle gelir grupları arasındaki dengenin bozulduğunu kaydetti.

“TOPLUMSAL BARIŞA ZARAR VERİR”

Bir ülkede sosyal barışın teminatının orta gelir grubu olduğunu dile getiren Kaya, “Bu grup devlet veya başka bir kurumun gelir desteğine ihtiyaç duymadan kendi kendisine yetebilen toplumsal kesimler olarak da tanımlanabilir. Ne yazık ki Türkiye’de orta gelir grubu gün geçtikçe düşük gelirli hale gelmektedir. Uygulanan yanlış ekonomik politikalar bu kesime, dolayısıyla toplumsal barışa zarar vermektedir. Ülkemizde 2021 yılında orta gelir grubu oranı yüzde 70, düşük gelirliler yüzde 15, yüksek gelirliler ise yüzde 15 civarında idi. Bu oranlar 2022 yılında tamamen tersyüz oldu. Orta gelir sahibi insanlarımızın oranı yüzde 70’ten, yüzde 20’ye geriledi. Düşük gelirlilerin oranı üzüntü verici şekilde yüzde 15’ten yüzde 60’a çıkarken, yüksek gelirlilerin oranı ise yüzde 20 şeklinde gerçekleşti. Zengin daha da zenginleşirken, halk fakirleşmeye, yoksul daha yoksul olmaya başladı” ifadelerini kullandı.

EKONOMİK RİSKLER AİLE KURUMUNU TEHDİT EDİYOR

Orta gelir grubunun yaşadığı zorluklara değinen Kaya, şunları kaydetti: “Özellikle orta gelir grubunun sorunları her türlü riski içinde barındırmaktadır. En önemli risklerin başında ekonomik yoksunluk üzerinden yaşanan sorunlar nedeniyle aile kurumuna yönelen tehditler gelmektedir. İnsanca yaşanabilir bir ücrete ulaşamayan işçi, memur, emekliler, gelirleri trajik bir şekilde düşen esnafımız maddi-manevi sorunlarla boğuşmaktan çaresizlik girdabına sürüklenmektedir. Çalışanların yarıdan fazlası açlık sınırındaki asgari ücretle geçinmeye çalışmaktadır. Asgari ücret artık temel ücret haline gelmiştir. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ öğüdünün hayat bulması için önce onurlu bir yaşamı hak eden insanlarımıza olması gereken ekonomik şartlar sağlanmalıdır. Unutmayalım ki, sağlıklı bir geleceği kurgulamak günü kurtarmaktan kolaydır.”

Bu Zammı Duyanlar Sigarayı Bırakacak Bu Zammı Duyanlar Sigarayı Bırakacak

Kaynak: Milli Gazete /Muhammed Vefa