Forbes dergisi yılın milyarderlerini sıraladı. İlk sırayı kaybeden Elon Musk'ın yerini ilk kez bir Fransız aldı. Yılın en varlıklı ismi Bernard Arnault olurken onları da Jeff Bezos izledi. Forbes, dünyanın en varlıklı insanları için kötü bir yıldı, notunu düşerken Türkiye'de durum öyle olmadı. Listede yer alan 26 Türk milyarderin 15'i servetini geçen seneye göre artırdı. Listeye göre, Türkiye'nin en zengin milyarderi İbrahim Erdemoğlu oldu. Onu da 5 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker izledi.

Forbes dergisi her yıl olduğu gibi bu yılda yılın zenginlerini sıraladı. 2023 yılının milyarderleri listesinde Tesla'nın CEO'su Elon Musk, ilk sıradaki yerini kaybederken dünyanın en varlıklı ismi ilk kez bir Fransız oldu.

Louis Vuitton ve Sephora gibi markaları bünyesinde barındıran Fransız holding LVMH'nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, bu yılın zengin insanı olarak listede yerini aldı. 74 yaşındaki Fransız iş insanının servetinin toplam değeri 2022'de 158 milyar dolarken bu yıl 211 milyar dolar olarak açıklandı. Arnault böylelikle Elon Musk'ı geride bırakarak ilk sıraya yükseldi.

CNN Türk'te yer alan habere göre, Forbes'a göre, geçtiğimiz yılın en zengini Elon Musk bu yıl "yoksullaştı". Musk, geçtiğimiz yıl 219 milyar dolar olan servetinin bir kısmını kaybederek bu yıl 180 milyar dolarlık net servetiyle listenin ikinci sırasında yer buldu. Onları sırasıyla 114 milyar dolarlık servetiyle Amazon'un CEO'su Jeff Bezos, 107 milyar dolarlık yazılım şirketi Oracle'ın Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison ve 106 milyar dolarlı servetiyle ABD'li yatırımcı Warren Buffett izledi.

MİLYARDER SAYISI GERİLEDİ

Eski bir numaralardan Microsoft'un kurucusu Bill Gates ise 104 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 6. insanı olarak listeye girdi. 2022'de 2 bin 668 olan milyarder sayısı bu yıl 2 bin 640'a geriledi. Dünya milyarderlerinin toplam servetlerinin değeri de düştü. Geçtiğimiz yıl toplam servetleri 12 trilyon 700 milyar dolarken bu yıl 500 milyar dolarlık bir azalmayla 12 trilyon 200 milyar olarak hesaplandı.

MİLYARDERLERİN YARISI YOKSULLAŞTI

Listedeki milyarderlerin yarısının geçtiğimiz yıla göre daha yoksul olduğu gözlemlendi. Milyarderlerin büyük çoğunluğu yine Amerika Birleşik Devletleri'nden çıktı. 2 bin 260 kişilik listenin 735'i ABD'li milyarderlerden oluşuyor. ABD'yi 562 milyarderle Çin ve 169 milyarderle Hindistan izledi. Forbes bu yılki listeye ilişkin, "Düşen hisse senetleri, yaralanan unicorn şirketleri ve yükselen faiz oranlarıyla dünyanın en varlıklı insanları için kötü bir yıl oldu." değerlendirmesi yaptı.

TÜRKİYE'DEKİ MİLYARDERLER SERVETİNİ ARTIRDI

Öte yandan listeye Türkiye'den giren zenginler için durum bu değil. Listede yer alan 26 Türk milyarderin 15'i servetini geçen seneye göre artırdı. Listeye göre, Türkiye'nin en zengin milyarderi SASA Polyester'in sahibi İbrahim Erdemoğlu. Servetinin toplam değeri 5 milyar 300 milyon dolar olan Erdemoğlu genel listede 497. sırada yer alıyor.

Erdemoğlu'nu 534. sırada 5 milyar dolarlık servetiyle Yıldız Holding'in sahibi Murat Ülker izliyor.
Yine SASA Polyester'in sahiplerinden İbrahim Erdemoğlu'nun kardeşi Ali Erdemoğlu ise 4 milyar 700 milyonluk servetiyle Türkiye'nin üçüncü, dünyanın 580. zengini olarak öne çıkıyor.

Koç holdingin en büyük hissedarlarından olan Semahat Sevim Arsel, 3 milyar dolarlık servetiyle Koç ailesinden listeye giren isimlerden biri. Arsel, Türkiye'nin dördüncü, dünyanın 982. en zengin milyarderi.

TÜRK MİLYARDER LİSTESİ

İpek Kıraç: Serveti: 2,9 milyar dolar / dünyanın 1027. en zengin milyarderi

Rahmi Koç: Serveti: 2,7 milyar dolar / dünyanın 1104. en zengin milyarderi

Cemil Kazancı: Serveti: 2,5 milyar dolar / dünyanın 1217. en zengin milyarderi

Ferit Şahenk: Serveti: 2,5 milyar dolar / dünyanın 1217. en zengin milyarderi

Cemil Kazancı: Serveti: 2,3 milyar dolar / dünyanın 1312. en zengin milyarderi

Filiz Şahenk: Serveti: 2,3 milyar dolar / dünyanın 1312. en zengin milyarderi

Sezai Bacaksız: Serveti: 2,2 milyar dolar / dünyanın 1368. en zengin milyarderi

Hamdi Ulukaya: Serveti: 2,1 milyar dolar / dünyanın 1434. en zengin milyarderi

Bülent Eczacıbaşı: Serveti: 1,9 milyar dolar / dünyanın 1575. en zengin milyarderi

Faruk Eczacıbaşı: Serveti: 1,9 milyar dolar / dünyanın 1575. en zengin milyarderi

Mehmet Sinan Tara: Serveti: 1,9 milyar dolar / dünyanın 1575. en zengin milyarderi

Nihat Özdemir: Serveti: 1,8 milyar dolar

Mustafa Küçük: Serveti: 1,7 milyar dolar

Hamdi Akın: Serveti: 1.5 milyar dolar

Ahmet Çalık: Serveti: 1.5 milyar dolar

Aydın Doğan: Serveti: 1.3 milyar dolar

Deniz Şahenk: Serveti: 1.3 milyar dolar

Mehmet Aydınlar: Serveti: 1.2 milyar dolar

Şefik Yılmaz Dizdar: Serveti: 1.2 milyar dolar

Ali Metin Kazancı: Serveti: 1.1 milyar dolar

Turgay Ciner: Serveti: 1,1 milyar dolar

Murat Vargı: Serveti: 1 miyar dolar