Dünyanın önde gelen bankalarından yıl sonu dolar kuruna ilişkin dikkat çekici tahminler gelmeye devam ediyor. Son olarak JPMorgan, dolar/TL yıl sonu beklentisini aşağı yönlü revize etti ve DİBS tavsiyesini "ağırlığı artır" seviyesine yükseltti. Dolar-TL tahminleri için JPMorgan '35.5 lira' derken, Bank of America '38 lira' dedi. HSBC ise tahminini 37-40 lirasında tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde yaptığı döviz alımları ve TL'nin yüksek getirisi, hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için TL'nin cazibesini artırıyor. Geçen yıl Eylül ayından bu yana sürekli değer kaybeden TL, Mart ayında yüzde 3.5 ile Temmuz'dan bu yana en büyük değer kaybını yaşadı. Ancak, Nisan ayında yüzde 0.04 ile sınırlı bir değer kazancı gösterdi. Mayıs ayında ise TL, dolar karşısında neredeyse aynı seviyelerde kaldı.

TCMB'nin Mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinde, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi 41.80 TL olarak belirtildi. Küresel bankalardan yıl sonu dolar tahminleri gelmeye devam ediyor.

JP MORGAN'DAN YIL SONU DOLAR/TL TAHMİNİ: 35.5 LİRA

JP Morgan, Türkiye'deki politika faizinin ve enflasyon oranının zirveye yaklaştığına dair artan güveni vurgulayarak, dolar/TL paritesi için yıl sonu beklentisini 36'dan 35.5'e revize etti. Banka, enflasyonun 2025 yılı sonuna kadar yüzde 25'e düşeceğini öngörüyor. Ayrıca, Türk devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) için yatırım tavsiyesini "ağırlığı artır" seviyesine yükseltti.

BANK OF AMERİCA'NIN TAHMİNİ: 38 LİRA

Geçtiğimiz hafta Bank of America (BofA), Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin raporunda dolar/TL ve enflasyon tahminlerine yer verdi. BofA, TL’deki yoğun pozisyonlanma ve enflasyondaki inatçılığın en önemli endişe kaynakları olduğunu belirtti. Raporda, "TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Ancak, yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de nominal değer kaybı olabilir" ifadelerine yer verildi. BofA, dolar/TL’nin yıl sonunda 38 seviyesinde olmasını bekliyor.

İstanbulluların Yüzde 80'i Geçinemiyor, Halkın Önemli 3 Sorunu: Ekonomi, Ulaşım ve Deprem İstanbulluların Yüzde 80'i Geçinemiyor, Halkın Önemli 3 Sorunu: Ekonomi, Ulaşım ve Deprem

HSBC'NİN ÖNGÖRÜLERİ: 37-40 LİRA ARALIĞI

Karar'ın haberine göre, HSBC stratejistleri, 13 Mayıs tarihli notlarında dolar/TL yıl sonu tahminlerini açıkladı. HSBC, TCMB'nin enflasyon tahminini ve son enflasyon beklenti anketini baz alarak tahminlerini güncelledi. Banka, dolar/TL'nin yıl sonuna kadar yukarı yönlü, ancak yavaş ve sınırlı bir hareket göstereceğini öngörerek, 36,0 olan yıl sonu tahminlerini korudu. TL'nin reel olarak istikrarlı kalması durumunda ise dolar/TL'nin yılı 37-40 aralığında tamamlayabileceği belirtildi.

Editör: Ahmet Kacır