13 bin çocuğu bombalarla ve açlıkla katleden İsrail gıdadan çeliğe, dikenli tele kadar ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılıyor. Bir yandan ‘Dualarımız Gazze’yle’ denilirken bir yandan ticaretin sürdürülmesi karşısında vicdanlardan en güçlü çığlık yükseliyor: Şu gemileri artık durdurun. Türkiye’ye bu utancı daha fazla yaşatmayın.

ÖZGÜR ÖZEL: TİCARET SÜRDÜKÇE BU ZULÜM BİTMEZ KAN DURMAZ

Sayın Cumhurbaşkanı akrabalarınız, eşiniz, dostunuz, arkadaşınız, yandaşlarınız hâlâ İsrail’le deniz ticareti yapıyor. Ticaret sürdükçe zulüm bitmez, kan durmaz. İsrail ile ticareti durdurun, Filistin’e sahip çıkın.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU: BU ZULME GÖZ YUMANLAR DA HESAP VERMELİ

Dünya katliamı görmezden geliyor. Her gün gıdayla, dikenli telle yüklenen gemiler İsrail’e gönderiliyor. Bir gün bu zulmün hesabı sorulacak. Ama sadece zalimler değil, rıza gösterenler de aynı akıbete uğramalı.

FATİH ERBAKAN: BİZ SÖYLEMEYE UTANDIK AMA ONLAR UTANMADI

Müslümanlar giremesin diye Mescid-i Aksa’nın etrafının çevrildiği dikenli telleri İsrail’e biz veriyoruz. Bunu demeye biz utanıyoruz ama onlar utanmıyor. Çelik, askeri mühimmat, yedek parça göndermek bize mi kaldı?

GEMİ DAHA YOLDA!

Türkiye’nin İsrail’le ticaretine dönük sosyal medyadan belgeler yayınlayan Gazeteci Metin Cihan, limanların işlemeye devam ettiğini söyledi. Cihan “Türkiye’den yük alıp istikameti İsrail olan altı gemi yolda. Çelik, çimento ve İsrail’in her ne ihtiyacı varsa onları taşıyorlar” dedi. Konuya ilişkin kayıtlar paylaşan Cihan “Yine Filistin’e dualar İsrail’e gemiler. Kınamakla, lanet okumakla bir şey değişmiyor” yorumunu yaptı.

1903krt01a-tum.jpg

Kamuda Tasarruf Yapacağını Söyleyen Erdoğan'a Halktan Çağrı: Tasarruf Lafla Olmaz, Böyle Olur... Kamuda Tasarruf Yapacağını Söyleyen Erdoğan'a Halktan Çağrı: Tasarruf Lafla Olmaz, Böyle Olur...

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, İsrail Hamas’ın 7 Eklim’deki Gazze Tufanı saldırısını bahane ederek aynı gün Filistinlilere ölüm yağdırmaya başladı. Yaklaşık 5 buçuk aydan beri havadan, denizden ve karadan Gazze Şeridi’ne saldırılar düzenleyen İsrail, 31 binden fazla sivili katletti. Yaşanan katliamı Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başvurusuyla Birleşmiş Milletler Adalet Divanı, hukuk önünde soykırım ilan etti ve İsrail’i de soykırım sanığı sandalyesine oturttu. Bu süreçte dünyanın zayıf tepkisi Tel Aviv yönetimini cinayetleri daha pervasızca işlemesine neden oldu. Müslüman ülkeler, İsrail’e karşı tavrını kınamanın ötesine geçiremedi.

ÇELİK, SİLAH, DİKENLİ TEL

Meydanlardan vicdan sahiplerinin ‘Ekonomik ambargo uygulayın’ çağrıları havada kalırken, Müslüman ülkelerin İsrail’e gıda başta olmak üzere ihracata devam etmesi ise utanç tablosu olarak nitelendirildi. Türkiye’nin de bu süreçte İsrail’e ihracatı sürdürdüğü hatta katladığı resmi verilere yansıdı.

KARAR’ın manşetlerine taşıdığı ve ‘gemilerle utanç sevkiyatı’ olarak eleştirilen ihracat kapsamında Türkiye’nin İsrail ordusunun ihtiyaç duyduğu bazı malzemeleri de sattığı ortaya çıktı. Malzemeler içinde silah parçaları, askeri teçhizatlar da yer aldı. Yapılan gıda satışının ise en yüksek seviyede olduğu belirlendi. Türkiye’nin yaş sebze ve meyve satışında Ürdün ile birlikte ilk iki ülke arasında olduğu yine ihracat rakamlarına yansıdı. Geçen yıl kasım ayından aralık ayına yüzde 34,5 artan ihracat karşısında, ocak ayında düşüş yüzde 18 seviyesinde oldu. Şubat ayında yüzde 20’nin üzerinde artarak tekrar 422 milyon dolara yükseldi. Şubat ayındaki artışla beraber neredeyse savaş öncesi hacme yeniden geldi.

HÜKÜMET HALA SUSKUN

İsrail’e ihracatın sebze, meyve ve bazı askeri ekipman dışında çelik, gübre, yakıtın da satıldığı açıklandı. Muhalefet yapılan ticaretin sonlanması için meydanlarda, meclis salonlarında çağrılar yaptı. Muhalefet liderleri bir yandan soykırım devam ederken bir yandan gemilerle İsrail’le ticaretin yapılmasını utanç verici olarak niteliyor. “Bu utancın sonlanması için gemilerle ticaret dursun” çağrısı yapıyor. Hükümet ise şimdiye kadar suskunluğunu koruyor. Hükümete yönelik tepkilerin sokak eylemine dönüştüğü bu günlerde Türkiye’nin İsrail’e dikenli tel de sattığı öğrenildi. TÜİK Dış Ticaret İstatistiklerine göre, Türkiye, savaşın başladığı Ekim 2023’ten Ocak 2024’e kadar toplam 8 milyon liraya İsrail’e dikenli tel sattı. Dikenli tellerin İsrail’in Mescid-i Aksa’yı Filistinlilere kapatmak için son günlerde kullandığı belirlendi.

AYNI ANDA 6 GEMİ MAL TAŞIYOR

İsrail ile yapılan ihracat ve ithalat Ramazan’da bile süren Gazze soykırımına rağmen sürerken, son ortaya çıkan belgelere göre sadece dün 6 gemi Tel Aviv’e malzeme taşıdı. Gazeteci Metin Cihan İsrail’e mal taşıyan gemileri rotaları ve fotoğraflarıyla paylaşarak şunları söyledi: “Türkiye’den yük alıp istikameti İsrail olan gemileri listeledim. Tam şu an (dün) 6 gemi yolda. Ne taşıyorlar? Çelik, çimento ve İsrail’in her ne ihtiyacı varsa. Yine Filistin’e dualar, İsrail’e gemiler yani. Kınamakla, lanet okumakla bir şey değişmiyor. Tezgah çalışıyor, dümen dönüyor."

‘GÜCÜMÜZ OLSA TEL AVİV’E MÜDAHALE EDERİZ AMA YOK’

Hükümetin bütün tepkilere rağmen İsrail’le ticarete yönelik sessizliği sürerken iktidar ortağı MHP’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Seçim çalışmalarına katılan MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk yaptığı konuşmada “Elimizde gücümüz olsa vallahi gider İsrail’e müdahale ederiz. Vallahi ederiz. Ama gücümüz yok. Maalesef elimizden çok fazla kınamaktan öte bir şey gelmiyor. Ama Cumhurbaşkanımızın söylediği güzel sözler var. Genel başkanımız da diyor ki: Mahşere kalmadan İsrail boğulacak” dedi.