Ekonomist Mahfi Eğilmez, katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eğilmez, dolar kurunun 25 TL'ye gerilemesinin mümkün olduğunu söyleyerek, "Faizi bugün 80'e çıkar dolar kuru büyük ihtimalle 25'e düşer" dedi. 'Enflasyon' tahmininde de bulunan Eğilmez, ekonominin düzelmesi için yapılması gerekenleri tek tek sıraladı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, katıldığı programda ekonomideki gidişatı yorumladı. Eğilmez, Merkez Bankası'nın faiz artırmasının enflasyonu düşürmeye yetmeyeceğini vurguladı. Yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu belirten Eğilmez, "Yanlış faiz ekonomiyi batırabilir. Doğru belirlenirse de ekonomiyi kurtarmaz. Yanına mutlaka bir şeyler koymak lazım" dedi.

'DOLARI TUTMAK İÇİN DÖVİZ SATILIYOR'

Eğilmez, kur baskısı ve döviz satışı hakkında da konuştu. "Kuru tutuyoruz şimdi mesela" diyen Eğilmez "Kura baskı uyguluyor, ne yapıyor satıyor. Döviz satıyor, şimdilerde alıyor. Tersine döndü ama tekrar satacak. Kuru 32’lerde, 33’lerde tutmaya çalışıyor. Niye tutmaya çalışıyor? GSMH yüksek görünsün diye…" dedi.

'FAİZ ARTIŞI DOLAR KURUNU DÜŞÜREBİLİR'

Eğilmez, faiz artışı ve dolar kuru arasındaki ilişkiye de değindi. "Faizi bugün 50'deyiz, 80'e çıkar kur büyük ihtimalle 25'e düşer" diyerek faiz artışı ile dolar kurunun ters orantılı olduğunu ifade etti.

Avrasya Tüneli için 5,4 Milyar TL’lik Ödeme: Garantili Zarar Tünel Ödemesi Milletin Cebinden Geçti Avrasya Tüneli için 5,4 Milyar TL’lik Ödeme: Garantili Zarar Tünel Ödemesi Milletin Cebinden Geçti

ENFLASYON TAHMİNİ

Eğilmez, enflasyonun 50-55'ten aşağı düşmeyeceğini öngördü. IMF'nin 45'lik tahminini iyimser bulduğunu belirten Eğilmez, 50- 52 civarı bir enflasyon beklediğini vurguladı.