DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Ergen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından '20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen ataması' şeklinde duyurulan yeni öğretmen atama takviminin yetersiz olduğunu söyledi. Ergen 45 bin alımın ülkenin ancak dörtte bir ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyerek "Son 20 yılın biriken öğretmen açığı ile bu rakamın daha fazla olması gerekmekteydi" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 103 alana atama yapılacağı duyuruldu. Bakan Mahmut Özer 45 bin öğretmen atamasının yapılacağını söyleyerek "Öğretmen atamaları, en fazla son 20 yılda yapıldı. Öğretmen sayısı 500 binden 1 milyon 200 binlere ulaştı. Cumhurbaşkanı’mızın müjdesini verdiği yeni 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen ataması olacak.” ifadelerini kaydetti.

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen de iktidarın yeni öğretmen atama takvimini değerlendirdi. Ergen, Bakan Özer’in “Son 20 yılın en büyük öğretmen ataması” açıklamasının geçmiş yıllara bakılarak doğru bir betimleme olmadığını ifade ederek, “Bu atamanın ilan edilme tarihi yıllardır atama bekleyerek yaşlanan ve fabrikalarda çalışarak hayatını kaybeden ya da ümitsizliğe kapılarak yaşamını sonlandıran öğretmenlerimize iyi gelmemektedir” dedi.

'45 BİN ATAMA YETMEZ'

45 bin öğretmen görevlendirmesinin yetersiz kaldığını vurgulayan Ergen, MEB’in ilan ettiği kontenjan sayısını ve dağılımının ülke ihtiyacına göre belirlenmediğini söyledi. Ergen, “Ülkenin öğretmen ihtiyacının, kişi ya da grup talepleri gibi politik kaygılara dayalı olarak belirlenmesinden toplum olarak yorulduk, yaralandık ve irtifa kaybettik.” dedi.

'PLANLAMA İHTİYACA GÖRE YAPILMALIYDI'

Branşlara göre kontenjan dağılımını eleştiren Ergen, “Bu dağılımda, ülkemizin içinde bulunduğu öncelikli ihtiyaca göre bir planlama yapılmalıydı. Vatandaşlarımızın içinde bulunduğu deprem gerçeğine bağlı olarak yaşanılan birincil ve ikincil travmaların çözümü, hafiflemesi ve atlatılması için kontenjan yoğunluğunda, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığın sayı olarak ilan edilenden fazla olması gerekirdi” dedi.

“Ayrıca ülke olarak geleceğin dünyasında yer almamız, bilim, teknoloji, yaratıcılık ve girişimcilik temelli kalkınmamız için temel bilimlerde yetkinliğimizi erken aşamalarda artırmalıyız. Uluslararası sınavlar ve ülkemizin ortaöğretim ile yükseköğretim seçme ve yerleştirme sınav sonuçlarındaki ‘okuduğunu anlama’, ‘matematiksel ve fen-teknoloji’ okuryazarlık başarı oranları dikkate alındığında, matematik, fen bilimleri ve bilgisayar öğretmenliğine ilişkin ilan edilen kontenjanların başta olması gerekirdi. Sanat, spor, teknoloji ve yaratıcılık ile ilgili olarak temel eğitimde hissedilen ihtiyacı, ilan edilen bu sayıların karşılamayacağı alenen ortadadır. Bu alanlarda yapılacak atama oranlarının taşıyıcı nitelikte rakamlarda olması gerekmektedir.”

‘BU RAKAMIN EN AZ 100 BİN OLMASI GEREKMEKTEDİR’

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmenlerin durum tespitinin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için bazı sorular yönlendiren Ergen, açıklamasına şöyle devam etti:

“Diğer bölgelerimizden, deprem bölgesine gönüllülük teşvik edildi mi? Edildi ise kaç öğretmenimiz hangi illerde görevlendirildi? Dolayısı ile diğer bölgelerimizde oluşan açıkta dikkate alınarak yıllardır süregelen öğretmen ihtiyacımız da tespit edildi mi? Tüm bu sorulara verilen yanıtların karşılığına 45 bin rakamı düşüyor ise ülke olarak memnun olacağız. Fakat son 20 yılın biriken öğretmen açığı ile bu rakamın daha fazla olması gerekmekteydi.”

Ergen’in dikkat çektiği bir diğer husus da öğretmen alım ilanı ve tarih planlamasındaki değerlendirme süreçleri arasındaki sürelerin çok kısa olmasının normal olmaması ve öğretmenlerin atama sürecindeki sözlü sınav aşaması oldu. Ergen, açıklamasında “Tabii ki öğretmenlerimizin bu atama sürecinde de yine en büyük kaygısı, sözlü sınavın objektif olarak yapılıp yapılmayacağına ilişkin olmasıdır” ifadelerine yer verdi.