İzmir  Baro Başkanı Sefa Yılmaz, 11 ildeki depremler sonrası GSM operatörlerinin 180 bin civarındaki hat sahibinden sinyal alamadığını söyleyerek seçim güvenliği konusunda önemli bir meseleyi dillendirdi.

Yılmaz “Bunların yerine birileri oy kullanacak mı?” diye önemli bir soruyu gündeme taşıdı.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Yılmaz, “Seçmen listelerine baksınlar kendiyle birlikte diğer isimleri de kontrol etsinler eğer vefat ettiğini, yaşamadıklarını düşündükleri kişiler varsa bunlarla ilgili itiraz sürelerini başlatsınlar. Baroya da gelsinler bizler baro olarak bu konuda her türlü desteğe, yardıma hazırız” diye vatandaşlara çağrıda bulundu.

‘180 BİN İNSANA BİR ŞEKİLDE ULAŞILAMIYOR’

Yılmaz, şunları söyledi:

“180 bin insana bir şekilde ulaşılamadığından bahsediyoruz. GSM operatörlerinden sinyal vermeyen telefon numaralarıyla ilgili. Yani bu insanlar 6-7 Şubat’tan itibaren hiçbir sinyal vermiyorlar. Sinyalin verilmediği bir yerde insanların yaşamlarının sona erdiğini düşünürsünüz. Nefes alan insan o telefonu kullanacaktır ama kullanılmayan telefon numaraları var. Bu telefon numaralarının kimlere ait olduğu operatör şirketlerinde ismen belli. Kamunun elinde de bunlar var o halde bu isimler üzerinden yürütülecek bir oy çalışmasının önüne çekmek ne yazık ki şu anda mümkün gözükmüyor. Acaba bunların yerine birleri oy kullanacak mı? Böyle bir durum mu söz konusu olacak olmamasını temenni ederiz. Ama ne yazık ki ülkemizdeki bir önceki seçimlerde de karşımıza çıkan hukuksuzluklar, hukuka aykırılıklar yine devam edecek endişesini taşıyan bir süreci yaşıyoruz. Biz vatandaşlardan şunu rica ediyoruz; seçmen listelerine baksınlar kendiyle birlikte diğer isimleri de kontrol etsinler eğer vefat ettiğini, yaşamadıklarını düşündükleri kişiler varsa bunlarla ilgili itiraz sürelerini başlatsınlar. Baroya da gelsinler bizler baro olarak bu konuda her türlü desteğe, yardıma hazırız.

Kaynak: Milli Gazete