Ünlü Finans Kuruluşundan Türkiye Tahmini: Kur Çok Riskli Ünlü Finans Kuruluşundan Türkiye Tahmini: Kur Çok Riskli

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ailesinin koruma ordusu için yeni bir harcama rekoru kırılarak bir yılda yarım milyar TL harcandı. Bu harcama uyuşturucuyla mücadele için kurulan Narkotik’in yaklaşık üç katı.


Derinleşen ekonomik kriz, her gün yapılan zamlarla vatandaş tek başına mücadele ederken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korunması için servet harcanıyor. Erdoğan’ın koruma ordusu için kesenin ağzı sonuna kadar açıldı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 2022 yılı harcamalarını açıkladı. EGM’nin mali tablolarına göre, Erdoğan’ın korumalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, 2022 yılında tam 526 milyon 868 bin TL harcadı.

İkiye katlandı

Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı, 2021’de 306 milyon TL ve 2020’de ise 263 milyon TL harcamıştı. Yani Daire Başkanlığı’nın harcaması 2020 ile 2022 yıllarını kapsayan iki yıllık dönemde ikiye katlandı. Erdoğan’ın koruma ordusu için geçen yıl yapılan harcama aylık yaklaşık 44 milyon TL’ye, günlük ise 1,4 milyon TL’ye denk geliyor.

Narkotiği de geçti

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre cumhurbaşkanlığı korumaları için yapılan harcama, Emniyet’in İstihbarat Daire Başkanlığı, Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı gibi birçok birimini de geride bıraktı.

Erdoğan’ın korumaları için geçen yıl 526 milyon TL harcanmasına karşın uyuşturucuyla mücadele amacıyla kurulan Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 172 milyon TL ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ise 245 milyon TL harcadı.


Ayrıca Meclis’i koruyan TBMM Koruma Daire Başkanlığı’nın da bu yıl tam 185 milyon 87 bin TL harcadığı açıklandı.

Koruma sayısı sır gibi saklanıyor

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı’nın görev tanımı ise şu şekilde ifade ediliyor:

“Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın koruma hizmetlerinden sorumludur. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla görevlidir.”


Erdoğan’ı ve Saray’ı koruyan koruma sayısı da yıllardır sır gibi saklanıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanlığı’nda görevli kaç koruma var?” sorusuna “Herhangi bir güvenlik zafiyeti oluşturulmayacak şekilde, yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getirilmektedir” yanıtını vermişti.