Ekonomist Hakan Kara, KKM ödemelerinin Hazine'den TCMB'ye devredilmesi sonrasında oluşan tahmini zararın 800 milyar TL'yi aştığını belirtti. Kara, "Bütçe dengesi iyileşti diyenlere bu grafiği gösterelim." ifadelerini kullanarak, Merkez Bankası'nın finansal durumuyla ilgili ciddi endişelerini dile getirdi.

Ekonomist Prof. Dr. Hakan Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Merkez Bankası'nın Kur Korumalı Mevduat (KKM) ödemeleriyle ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Kara, Hazine'den TCMB'ye devredilen KKM ödeme yükümlülüğü sonrasında Merkez Bankası'nın tahmini zararının 800 milyar TL'yi aştığını belirtti.

Temmuz ayında gerçekleşen KKM ödeme yükümlülüğünün ardından Merkez Bankası'nın mali durumunun ciddi bir şekilde etkilendiğini ifade eden Kara, bu durumu "Bütçe dengesi iyileşti diyenlere bu grafiği gösterelim." ifadeleriyle eleştirdi.

Son 20 Yılın En Kötüsü: Gelirlerin Giderleri Karşılama Oranı İlk Kez Bu Seviyeyi Gördü Son 20 Yılın En Kötüsü: Gelirlerin Giderleri Karşılama Oranı İlk Kez Bu Seviyeyi Gördü

KKM ödeme yükümlülüğü geçtiğimiz temmuz ayında TCMB’ye devredilmesiyle birlikte, artık yapılan aylık ödemeler Hazine istatistiklerinde görülmüyordu.

Resim