Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM)  Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 13'üncü  Kocaeli Kitap Fuarı’nda 'Dünya Liderleriyle Anılar' adlı söyleşide  Filistin'de yaşana gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Filistin'deki mücadeleyi küçümseyen bir tavır sergileyen Arınç, "Her defasında da onlara söylüyorum yanlışlık şurada; senin ne gücün var? Senin gıdanı bile dışarıdan gönderiyoruz, senin teknik aletlerini, ihtiyaçlarını dışarıdan karşılıyoruz. Sen 2 tane uydurma füze atıyorsun, İsral'de sinek vızıltısı gibi geliyor ama onlar diyor ki ‘ Hamas bize hücum etti’, senin başına bomba yağdırıyor. Sana olan oluyor ve sen onlara haklılık payı kazandırıyorsun. Niye bunu yapıyorsun? Burada çıkarımız ne bizim? Dinlemiyorlar" ifadelerini kullandı.

"Filistin'de 2 yönetim var"

Filistin’de iki yönetim olduğunu söyleyen Arınç, “Filistin yani bizim ‘çalınmış topraklar’ dediğimiz, mağdur, mazlum insanlara biz her zaman sahip çıktık. Kamplarına giden insanımız oldu. Bizim tüm siyasetçilerimiz Filistin davasına destek verdi. Buna Deniz Baykal da dahildir. Hepsi gittiler, orada ‘biz sizin yanınızdayız’ dediler. Aynı şekilde Bosna'ya da destek vermişlerdi. Bütün bunları unutamayız ama şimdi bir çelişki var, Filistin'de 2 yönetim var. Birisi Hamas'ın Gazze'deki yönetimi, birisi Filistin diye bilinen ve yurt dışında da tanınırlığı olan Ramallah'taki Filistin yani Yaser Arafat'tan kalan yönetim. Bu iki yönetim hala barışık değil. Hala bir araya gelip kendi seçimlerini bile yapabilmiş değil. Bu çok ayıp bir şey” ifadelerini kullandı.

"İsrail'i tanımamakta ısrar ediyorlar"

Filistin yönetimin eli kanlı Siyonist İsrail rejimini tanıması gerektiğine yönelik garip sözle kullanan Bülent Arınç, "Biz Gazze'ye çok yardım götürdük, Filistin'e de öyle. Teknik anlamda çok yardım yapıyoruz. İlaç gönderiyoruz, yiyecek gönderiyoruz. Gemiler dolusu gidiyor ama iş bu değil ki kardeşim. Birleşmiş Milletler'in kabul ettiği 2 devletli bir çözüme doğru gitmek lazım. Oslo'da böyle bir karar alınmış. İsrail onu da tanımıyor ama biz bir noktaya kadar getirmiştik. Yani Filistin kendi sınırları içerisinde bağımsız bir devlet olacak, İsrail kendi sınırları içerisinde bağımsız bir devlet olacak. 2 devleti de dünya tanıyacak ve artık bu sorun kendi sınırları içerisinde bitmiş olacak. Tabi ihtilaflı noktalar var, Golan Tepeleri var, Batı Şeria var. Bunlar da sulh yoluyla çözülebilir. Çünkü Birleşmiş Milletler de bu kavgalardan usandı, onların da bir programı çerçevesinde, Türkiye'nin de öncülüğüyle bir şeyler yapılabilir. Gazze’yi buna yanaştıramıyoruz. İsmail Haniye olsun, bir başkası olsun, bir Müslüman olarak seviyoruz, bir Filistinli olarak seviyoruz ama hala onlar İsrail'i tanımamakta ısrar ediyorlar” diye konuştu.

"Senin ne gücün var? Senin gıdanı bile dışarıdan gönderiyoruz..."

Tepki çeken konuşmasının devamında Arınç, şöyle konuştu:

Futboldaki Vurgunda Skandalın Ardı Arkası Kesilmiyor: 'Terim Fonu'nda Bankanın Kaşeli Resmi Belgesi de Çıktı Futboldaki Vurgunda Skandalın Ardı Arkası Kesilmiyor: 'Terim Fonu'nda Bankanın Kaşeli Resmi Belgesi de Çıktı

"Her defasında da onlara söylüyorum yanlışlık şurada; senin ne gücün var? Senin gıdanı bile dışarıdan gönderiyoruz, senin teknik aletlerini, ihtiyaçlarını dışarıdan karşılıyoruz. Sen 2 tane uydurma füze atıyorsun, İsrail'de sinek vızıltısı gibi geliyor ama onlar diyor ki ‘Hamas bize hücum etti’, senin başına bomba yağdırıyor. Sana olan oluyor ve sen onlara haklılık payı kazandırıyorsun. Niye bunu yapıyorsun? Burada çıkarımız ne bizim? Dinlemiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız dün de kongrede çok güzel konuştu. Yani 2 tarafı da diline almadan, ‘taraflara sükûnet tavsiye ediyoruz’ dedi. Bu bir diplomatik dil demek. En azından bombalamalar dursun ama özel görüşmelerimizde bunlara ‘yapmayın artık’ demeye başladık. Eskiden  Katar'da, Kuveyt'te bunlara kol kanat gererdi. Onlar zaten çektiler ellerini. Bir tek biz kaldık. Bizi de zor durumda bırakıyorsunuz. Biz bu ülkede elbette sizin haklarınızı gözetiriz ama bunun barış içinde olması lazım. ‘Bizim gücümüz ne? Siz kiminle mücadele ediyorsunuz?’ deme noktasındayız. Attın füzeyi, peki bundan sonra ne olacak diye düşünmez mi insan?"

Kaynak: Milli Gazete