Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılacak Kocaeli Şehir Hastanesi'nin maliyeti 396 milyon dolarken, devletin, müteahhide 25 yılda 3 milyar dolar kira ödeyeceği ortaya çıktı. Prof. Dr. Uğur Emek ise hastanenin ihale ve sözleşme tarihlerini işaret ederek 6 yıllık gecikmenin bir cezası olup olmayacağını sordu.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açılışını yapacağı Kocaeli Şehir Hastanesi'nin devlete 8 kat daha pahalıya mal olduğunu söyledi. Hastanenin maliyetinin 395 milyon 860 bin dolar olarak hesaplandığını, ancak devletin hastanenin müteahhidine 25 yılda kira olarak 3 milyar 167 milyon dolar ödemek zorunda kalacağını belirten Şahin, "AKP, şehir hastaneleri için en az 8 kat fazla ödeme yapıyor" dedi.

Birgün gazetesinden Sibel Bahçetepe'nin haberine göre; CHP'li Şahin, şehir hastanelerinin maliyet yüksekliğine dikkat çekti. Şahin, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle hizmette olan 14 şehir hastanesinin yatırım maliyetlerinin Cumhurbaşkanlığı 2018 raporuna göre, 8 milyar 77 milyon dolar olduğunu vurguladı. 14 şehir hastanesi için 2023 yılında Sağlık Bakanlığı bütçesinden ayrılan kira ve hizmet bedelinin toplamı 46 milyar 622 milyon TL olduğunu belirten Şahin "Dolar bazında ise 2,5 milyar dolar. 14 şehir hastanesinin 8 milyar 77 milyon dolarlık yatırım maliyetine karşılık, yıllık 2,5 milyar dolar kira ve hizmet bedeli ödenmektedir. Dolayısıyla şehir hastaneleri için 3 yıllık kira ve hizmet ödemesiyle yatırım maliyeti karşılanmaktayken anlaşmalar gereği bu hastanelere 25 yıl süresince ödeme yapılacaktır. Dolayısıyla bu hastaneler milletimize en az 8 kat daha fazlaya mal olmaktadır" diye konuştu.

CHPLİ ŞAHİN: HASTANE YAPIMINA DEĞİL YOLSUZLUĞA KARŞIYIZ'

Erdoğan'ın bugün Kocaeli Şehir Hastanesi'nin açılışını yapacağını anımsatan Şahin, şöyle devam etti: "Yine seçim öncesi bir AKP klasiği ile karşı karşıyayız. Bugün Kocaeli Şehir Hastanesi'nin açılışı yapılacak. Oysa bu hastane Sağlık Bakanlığı raporlarına göre, 2021 yılında açılacaktı, açılamadı. Şimdi seçim propagandası için AKP yine hastaneleri kullanıyor. Kocaeli Şehir Hastanesi'nin yatırım maliyeti 395 milyon 860 bin dolar ve bu hastane için 25 yıl boyunca dolar bazında kira ödemesi yapılacak. Bu hastaneye 25 yıl boyunca en az 3 milyar 167 milyon dolar ödeme yapılacağız ve doların artışıyla da bu miktar artacak. AKP Genel Başkanı hayali olduğunu söylediği şehir hastanelerinin 25 yıl sonra maliyetini milletimize açıklamalıdır. Şimdiye kadar bu açıklamayı göremedik. 3 yıllık kira ve hizmet ödemeleriyle hastanelerin maliyetleri karşılanırken neden 22 yıl daha ödeme yapılıyor, bu soruda AKP iktidarı tarafından halen cevaplanmadı. CHP olarak hastane yapımına değil, hastaneler üzerinden yapılan yolsuzluk ve devasa haksız ödemelere karşıyız. Kamunun çıkarını her şeyin önünde tutmak durumundayız."

UĞUR EMEK: 6 YILLIK GECİKMENİN CEZASI OLACAK MI?

KARAR yazarı ekonomist Prof. Dr. Uğur Emek de, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Kocaeli Şehir Hastanesi'nin yatırım tutarının 395 milyon euro olduğunu belirterek, ihale ve sözleşme tarihlerini işaret ederek 6 yıllık gecikmenin bir cezası olup olmayacağını sordu.