İsrail ziyareti dönüşü uçakta basın mensuplarına açıklamada bulunan Biden, "Sizce İsrail, savaş hukukuna göre mi hareket ediyor?" sorusunu cevapsız bırakmayı tercih etti. Biden, soruya yanıt vermek yerine, "Sizinle konuşmak güzeldi" diyerek basın mensuplarıyla görüşmeyi sonlandırdı.

ABD Başkanı, öncesinde ise İsrail basınında çıkan, ABD yönetiminden yetkililerin, Hizbullah'ın İsrail'e karşı bir savaş başlatması halinde, ABD ordusunun İsrail ordusuna bu mücadelede destek olacağını belirttiğine ilişkin haberleri de yalanladı.

İSRAİL, KARA HAREKÂTINA HAZIRLANIYOR

Öte yandan İsrail resmi devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne kara operasyonu yapmak için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. İsrail savaş kabinesinin, toplantıya katılan ABD Başkanı Joe Biden'a, "Gazze Şeridi'ne kara harekâtından kaçışın olmadığını" bildirdiği belirtildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da bulunduğu toplantıda, Biden'a Gazze'ye kara harekâtı yapmaktan başka çarenin olmadığının iletildiği aktarıldı.

İsrailliler Netanyahu’nun Kapısına Dayandı: 'Suçlusun' İsrailliler Netanyahu’nun Kapısına Dayandı: 'Suçlusun'

İsrail'in Gazze'deki Filistinli gruplara ezici bir zafer elde etmemesi durumunda Tel Aviv'in Orta Doğu'daki konumunun zarar göreceği aktarılan Biden'ın ise kabineye, "ABD'nin Gazze'de İsrail'in herhangi bir kara harekâtına destek olacağı" sözünü verdiği vurgulandı.