Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Can Atalay hakkında ihlal kararı veren AYM üyelerine suç duyurusu sonrası tepkiler gelmeye devam ediyor. Ankara Barosu protesto için adliyede toplandı. "Yargıtay'ın, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını Tasfiye Etme Girişimine Karşı Yargıtay'a yürüyoruz" diyen avukatlar Ankara adliyesi önünden başlayan yürüyüşte 'Hukuk siyasetin oyuncağı olamaz' , 'Darbeye hayır' sloganları attı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Can Atalay hakkında ihlal kararı veren AYM üyelerine suç duyurusu sonrası Ankara Barosu, Ankara Adliyesine davet ettiği üyeleriyle "Yargıtay'ın, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını Tasfiye Etme Girişimine Karşı Yargıtay'a yürüyoruz" çağrısı eşliğinde eylem yaptı.

Polis, yürüyüşün yapılacağı istikamet üzerinde grubun 15 kişilik bir temsil ekibi ile yürüyüşe devam etmesini istedi. Necatibey Caddesi üzerinde durdurulan avukatlar "Biz Yargıtay'a yürüyeceğiz" diyerek yürüyüşe devam etme kararı aldı. Baro üyelerinin Gençlik Caddesi üzerinden Yargıtay'a doğru yürüyüşü 'Hak, Hukuk, Adalet' sloganları ile devam ediyor.

Erdoğan ve Özel’den Seçim Sonrası İlk Temas: Ne Konuştular? Erdoğan ve Özel’den Seçim Sonrası İlk Temas: Ne Konuştular?

Ankara Adliyesinden başlayan yürüyüşün 1 saati geride kaldı. Sloganlarla yürüyüşe devam eden avukatlar İsmet inönü Bulvarı'na (Eskişehir yolu) çıktı. Avukatların yürüyeceği yolun tek şeridi güvenlik amaçlı kapatıldı.

YARGITAY KARARI SONRASI NE OLMUŞTU?

Can Atalay, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde TİP'ten milletvekili seçilmişti. Atalay'ın, "milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi" talebiyle yaptığı başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nce reddedilmişti. Yargılamaya devam edilmesi nedeniyle "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkının, tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkının ihlal edildiği ileri sürülerek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılmıştı.

Gezi davasından mahkum olduktan sonra milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi'nin hakkında ihlal kararı verdiği Avukat Can Atalay'ın dosyası Anayasa Mahkemesi tarafından yerel mahkeme olan İstanbul 13. Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Mahkeme, dosyada karar verme yetkisinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nde olduğunu belirterek dosyayı bu daireye göndermişti.
Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise kararı tanımamış, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını öne sürerek Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaynak: Karar