Ekonomik Kriz Anketi: Vatandaşın Yüzde 50'si Temel İhtiyacını 'Borçla' Karşılıyor Ekonomik Kriz Anketi: Vatandaşın Yüzde 50'si Temel İhtiyacını 'Borçla' Karşılıyor

İktidarın yanlış ekonomi politikaları nedeniyle her geçen gün fiyatlar artıyor ve her ürüne zam geliyor.

Seçimlere kadar ekonomiyi kontrol altında tutmak için merkez bankasına baskı yapan AKP hükumeti, sonunda bu baskıyı kaldırdı ve döviz kurları hızla yükseldi. Doların TL karşısındaki değeri 19 lira bandından 26 liraya, Euro'nun TL karşısındaki değeri ise 21 liradan 29 liraya kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan karar ile akaryakıta da zam yapıldı.

Benzinin litresi 35 TL'ye, motorinin litresi ise 32 TL'ye yükseldi. Özel tüketim vergisi ( ÖTV) tutarları da artırıldı. Benzin için litre başına alınan ÖTV tutarı 2,52 TL'den 7,52 TL'ye, motorin için litre başına alınan ÖTV tutarı ise 2,05 TL'den 7,05 TL'ye çıkarıldı. LPG otogazın litre başına alınan ÖTV tutarı da 5,77 TL olarak belirlendi. Benzin ve motorin fiyatlarındaki artış, vatandaşları büyük bir zorlukla karşı karşıya bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylenilen " Avrupa bizi kıskanıyor" sözlerinin kulaklardaki yankısı sürerken durumun tam tersi olduğu her geçen gün ortaya çıkıyor. 

Öyle ki Almanya'da asgari ücretle çalışan bir kişi 1.600 Euro ile 893 litre benzin satın alabilirken, Türkiye'de ise asgari ücretli bir kişi sadece 345 TL ile benzin alabiliyor.

Ayrıca geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından yayımlanan Avrupa'daki akaryakıt fiyatlarına göre Türkiye'de benzinin ucuz olduğu açıklaması da vatandaş tarafından tepki ile karşılandı. 

Dolar ve Euro bazında kazanılan asgari ücretin alım gücü her geçen gün yükselirken Türkiye'de ise yaşanılan bu durumun tersi olmasına rağmen algı operasyonu yapıldı. Buna Örnek olarak ise Türkiye'de benzinin litresinin 1,3 dolar bandında bulunduğu ancak komşu ülke Yunanistan'da 2 dolar bandından satıldığı belirtilirken, Yunanistan'ın asgari ücretinin 934 dolara tekabül ettiği, Türkiye'de çalışan bir işçinin ise yeni zam ile birlikte eline geçecek asgari ücretin yalnızca 434 dolar olduğu atlanıldı..

Kaynak:Milli Gazete