Geçtiğimiz günlerde asgari ücret 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına göre, bu sayı da yetersiz kaldı. Aralık ayında açlık sınırı 14 bin 431 liraya yükselirken yoksulluk sınırı ise 47 bin lirayı aştı. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 18 bin 796 liraya yükseldi.

Artan enflasyon vatandaşı zorlarken, alım gücü her geçen gün düşmeye devam ediyor.

Asgari ücretin 1 Ocak 2024'ten itibaren yüzde 49 oranında zam ile 17 bin 2 lira olacağı açıklanmasının ardından Türk-İş Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasını paylaştı.

Türk-İş Araştırmasının 2023 Aralık ayı sonucuna göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 14 bin 431 TL’ye ulaştı.

YOKSULLUK SINIRI 47 BİNİ AŞTI

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 47 bin 009 TL oldu.

Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 18 bin 796 TL’ye yükseldi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,89 oranında gerçekleşirken, 12 aylık değişim oranı ise yüzde 77,50 olarak gerçekleşti.

ET FİYATLARINDA CİDDİ ARTIŞ

Peynir, marketlerde kilosu ortalama 190 TL’den raflarda yerini aldı. Süt ve yoğurt fiyatları geçen ayki benzer seviyelerini korudu. Et fiyatlarında aralık ayında ciddi artış görüldü. Dana kıymanın kilosu geçen aya göre 46 TL artarak marketlerde ortalama 377 TL’den, dana kuşbaşının kilosu ise geçen aya göre 37 TL artarak marketlerde ortalama 393 TL’den reyonlarda yerini aldı.

Et fiyatlarında geçen yılın aralık ayına göre iki kattan fazla artış yaşandı. Yumurta fiyatları aralık ayında geçen aya göre yüzde 17 artarak tanesi ortalama 4,45 TL’den satışa sunuldu. Tavuk ‘gövde’ fiyatı ise ortalama kilogram olarak 72 TL’den marketlerde yer aldı. Tezgahlarda en çok talep gören deniz balıkları ortalama 175 TL'den satıldı.

TAHILDA EN YÜKSEK ARTIŞ BULGURDA

Kuru baklagiller ve yağlı tohum ürünleri geçen ayki seviyelerini korudu. Aralık ayında kuru fasulyenin kilogram fiyatı 92 TL’den, yılbaşında sofraların en çok özlemle beklediği yağlı tohumlar ise (ceviz, fındık, yer fıstığı ve ay çekirdeği vb.) kilogram fiyatı ortalama 336 TL’den marketlerdeki raflarda yer aldı.

24 Milyar Dolarlık Sıcak Para Geldi:Dünyanın En Yüksek faizini Alan Kaçıyor 24 Milyar Dolarlık Sıcak Para Geldi:Dünyanın En Yüksek faizini Alan Kaçıyor

Ankara’da 200 gramlık ekmek fiyatı 7 TL’den satılmaya devam ederken, 4 kişilik ailenin aylık sadece ekmek masrafı 735 TL oldu. Tahıllar grubunda geçen aya göre sınırlı bir seviyede bir fiyat artışı yaşandı. Bu grupta en yüksek artış yüzde 5 oranıyla bulgurda görüldü.

SEBZE FİYATLARI ARTTI

Geçen aya göre en yüksek artış domates, patates, köy biberi ile sivri biber fiyatlarında yaşandı. Ispanak, pırasa, brokoli ve kereviz fiyatları tezgahlarda geçen ayki fiyatlarını korurken lahana fiyatında kısmi bir düşüş gözlemlendi. Meyve tezgahlarında mevsiminden kaynaklı portakal ve mandalina fiyatları düşerken, muz fiyatında artış yaşandı.

Bu ay en düşük fiyatlı meyve greyfurt oldu. Greyfurt ortalama kilogram fiyatı 12,5 TL’den tezgahlarda yer aldı. Ortalama sebze (ana yemekleri tamamlayan maydanoz, kıvırcık vb. salata yeşillikleri dâhil değil) kilogram fiyatı 32,23 TL, ortalama meyve kilogram fiyatı 31,64 TL oldu. Hesaplamada 24’ü sebze ve 8’i meyve olmak üzere toplam 32 üründeki fiyat değişimi dikkate alındı. Ortalama meyve-sebze kilogram fiyatı 30,32 TL olarak tespit edildi.


ZEYTİNYAĞI FİYATLARINDA DEĞİŞİKLİK OLMADI

Avrupa’da yaşanan kuraklık, üreticinin artan maliyetleri ve dışarıdan gelen talep nedeniyle zeytinyağı fiyatlarında geçtiğimiz aylarda yüksek artış gözlemlenmişti. Bu ay zeytinyağı fiyatlarında bir artış olmamakla beraber zeytinyağı fiyatları marketlerde ortalama litresi 300 TL’den satılmaya devam etti.

Aralık ayında zeytinyağında olduğu gibi zeytin fiyatlarında da önemli bir değişiklik gözlemlenmedi. Bu grupta yer alan salça, reçel, ıhlamur ve şeker fiyatları geçen ayki seviyelerini korurken, balın kilogram fiyatı 16 TL artarak ortalama 293 TL olarak marketlerde satıldı.

Editör: Ahmet Kacır