Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili hazırlanan son raporu dış ilişkiler komitesinde kabul edildi. Komite, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin şu anki şartlarda yeniden başlayamayacağını, AB ve Türkiye ilişkilerinin farklı bir düzlemde ilerlemesi gerektiğini açıkladı. Politikaları değişmediği müddetçe üyelik sürecinde ilerlemenin mümkün olmadığı, çıkmaza giren ilişkilerin açılması ve işbirliğinin artırılması için paralel ve gerçekçi bir düzlem bulunması tavsiyesinde bulunuldu.

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor Türkiye ile ilgili hazırlanan son raporun dış ilişkiler komitesinde aleyhte hiç bir oy kullanılmadan kabul edildiğini duyurdu. Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi'nden yapılan açıklamada ise Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin şu anki şartlarda yeniden başlayamayacağını bu nedenle AB ve Türkiye ilişkilerinin farklı bir düzlemde ilerlemesi gerektiğini açıkladı.

Siyonist Terör Tam Gaz Sürüyor Siyonist Terör Tam Gaz Sürüyor

Son oylamanın eylül ayında yapılacağı rapora 47 lehte oy kullanılırken 10 üye çekimser kaldı.
Raporda halihazırdaki politikaları değişmediği müddetçe üyelik sürecinde ilerlemenin mümkün olmadığı belirtilirken çıkmaza giren ilişkilerin açılması ve işbirliğinin artırılması için paralel ve gerçekçi bir düzlem bulunması tavsiyesinde bulunuldu.

'NATO ÜYELİĞİ İLE AB ÜYELİĞİ BAĞLANTILI DEĞİL'

Raporda Türkiye'nin bir aday ülke, bir NATO müttefiki ve güvenlik, ticaret, ekonomik ilişkiler ve göç konusunda stratejik bir ortak olduğu vurgulanırken Türkiye'den demokratik değerlere, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı göstermesi beklendiği belirtildi.

Raporda ayrıca Türkiye'den İsveç'in NATO üyeliğini geciktirmeden onaylaması istenirken bir ülkenin NATO üyelik sürecinin başka bir ülkenin AB üyeliği süreciyle bağlantılı olmadığını altı çizildi.

Kaynak: Karar