Almanya’da savcılık, Türkiye’ye casus yazılım satan şirket yöneticileri hakkında iddianame hazırladı. FinFisher şirketinin bilgisayar ve cep telefonlarını izlemeyi mümkün kılan ve 'Truva Atı' diye anılan bilgisayar casusluk yazılımları geliştirdiği biliniyor. Münih savcılığı, FinFisher şirketinin dört eski yöneticisi hakkında, siyasi muhalifleri gizlice izlemede kullanılabilecek bir casusluk yazılımını yasa dışı bir şekilde Türkiye'ye sattığını açıkladı.

Almanya’nın Bavyera eyaletindeki Münih kenti savcılığı, FinFisher şirketinin dört eski yöneticisi hakkında, siyasi muhalifleri gizlice izlemede kullanılabilecek bir casus yazılımını yasa dışı bir şekilde Türkiye'ye satma suçundan iddianame hazırladı.

Ümit Özdağ: Son 2 Ayda 200 Bin Suriyeliye Vatandaşlık Verildi; 5 Sene Sonra Hepsi Türk Vatandaşı Olacak Ümit Özdağ: Son 2 Ayda 200 Bin Suriyeliye Vatandaşlık Verildi; 5 Sene Sonra Hepsi Türk Vatandaşı Olacak

Savcılık yaptığı yazılı açıklamada, İngiliz Gamma şirketinin bir yan kuruluşu olan FinFisher şirketinin dört eski yöneticisinin, casus yazılımını Avrupa Birliği üyesi ve anlaşma olmayan ülkelere satarak, çift kullanım amaçlı ürünlerin ruhsatlandırılma koşullarını kasten ihlal etmekle suçlandığını duyurdu.

FinFisher şirketinin bilgisayar ve cep telefonlarını izlemeyi mümkün kılan ve 'Truva Atı' diye anılan bilgisayar casusluk yazılımları geliştirdiği biliniyor. Savcılık, FinFisher şirketi dört eski yöneticisini, Alman ticaret ve ödemeler yasasının üç ayrı maddesini ihlal etmekle suçluyor.

2017'DE SAHTE BİR İNTERNET SİTESİ ARACILIĞIYLA KULLANILDI

Savcılığın hazırladığı suç dosyasına göre 2017 yılında sahte bir internet sitesi aracılığıyla Türkiye'de ismi açıklanmayan muhaliflerin FinFisher şirketinin geliştirdiği FinSpy adlı casus yazılımı indirmesinin sağlandığı belirtilerek, burada hedefin muhalefet üzerinde casusluk faaliyetleri yürütmek olduğu bildirildi.

Savcılık 2019 yılında aralarında Almanya'daki Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi de aralarında olmak üzere 4 sivil toplum kuruluşunun (STK) Münih mahkemesine yaptığı suç duyurusu üzerine ilk soruşturmayı başlattı.

'YAZILIM 2017'DE TÜRK GİZLİ SERVİSİNE TESLİM EDİLDİ'

Savcılığa suç duyurusunda bulunan STK’lara göre, FinFisher 2017'de Türk gizli servisine bu yazılımı teslim etti. Euronews'in aktardığına göre bu yazılım daha sonra muhalefete yönelik “casusluk yapmak” amacıyla kullanıldı. Savcılık, FinFisher şirketini, yazılım programını diş ticaret kanununda öngörülen ihracat iznini almadan yasa dışı yollardan Türkiye’ye satmakla suçluyor.

'KILIÇDAROĞLU'NUN 'ADALET YÜRÜYÜŞÜ' SIRASINDA KULLANILDI' İDDİASI

Alman medyasında daha önce çıkan haberlerde, FinSpy yazılımının 2017 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından düzenlenen 'adalet yürüyüşü' sırasında CHP'li vekillerin ve başka katılımcıların cep telefonlarına yerleştirildiği bu şekilde yazışma ve konuşmaların anında takip edildiği ileri sürülmüştü.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre FinFisher ürünlerini sadece AB ülkeleri ve özel anlaşma sağlanan Avustralya, Japonya, ABD ve İngiltere’ye satma hakkına sahip.

Bu arada Alman medyası, FinFisher yazılımının potansiyel alıcıları arasında Türkiye dışında Mısır ve Burma gibi ülkelerin de bulunduğunu aktardı.

Kaynak: Karar