Direniş gruplarına mensup Filistinli bir kaynak, bu açıklamayı, Siyonist İsrail'e karşı onlarca yıldır gerçekleştirilen en büyük askeri operasyon olan Aksa Tufanı'nın üçüncü gününde İran'ın Tasnim haber ajansına verdiği özel röportajda yaptı.

Kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki direniş grupları Cumartesi gününden bu yana işgal altındaki bölgelere 5 binden fazla roket fırlattı. İsrail medyası bunun sonucunda binden fazla işgalci ve askerin öldürüldüğünü ve 2 bin 400'den fazla kişinin de yaralandığını söyledi.

Bilgi sahibi kaynak Tasnim'e, "sızma noktaları" ile alakalı elde edilen bilgilerin bir kısmının, bazı İsrail askeri personelinin direniş gruplarıyla uzun süreli işbirliği yoluyla elde edildiğini söyledi.

Filistinli kaynak, "Aksa Tufanı sırasında bu bilgi, güçlerin İsrail bölgelerine, özellikle de Gazze'yi çevreleyen askeri üslere sızmasını kolaylaştırmada çok önemli bir rol oynadı" dedi.

Adını vermek istemeyen kaynak, işbirliğinin sadece istihbaratla sınırlı olmadığını, Filistinlilerin uzun süredir ekipmanlarının büyük bir kısmını askerlerden ve İsrail ordusunun bünyesinden temin ettiğinin altını çizdi.

"İSRAİLLİ ASKERLER UYUŞTURUCU İÇİN SİLAHLARINI TAKAS EDİYORLAR"

Tasnim, İbranice yayın yapan haber kuruluşlarında yer alan çok sayıda haberin İsrail ordusu içinde güçlendirilmiş güvenlik önlemlerinin öneminin altını çizdiğini, zira İsrail askerleri, özellikle de yedek askerler arasındaki uyuşturucu bağımlılığı sorununun, birçok askerin silahlarını para veya narkotik karşılığında Filistinlilerle takas etmesine yol açtığını söyledi.

İSRAİL'İN CEPHANELİĞİNDEN 150 BİN MERMİ ÇALINMIŞ

16 Aralık 2021'de İsrail'de yayın yapan Kanal 13, Filistin'in kuzeyindeki Alexandroni Tugayı'na ait bir askeri üste bulunan M16 tüfek cephaneliğinden 100 binden fazla merminin çalındığını bildirdi. Ancak İsrail polisi 150 binden fazla merminin çalındığını duyurdu. Basında çıkan haberlerde ayrıca Filistinli grupların, özellikle de özel kuvvetlerinin, son yıllarda ağırlıklı olarak İsrail rejiminin ordusunun elinde bulunan teçhizatı kullandığı iddia edildi.

Kaynak: Milli Gazete / Muhammed Özdemir