Halk TV'den Ali Macit'in haberine göre; AKP'ye bağlı Tuzla Belediyesi'nin 2023 yılı performans raporu, dikkat çekici bir ayrıntıyı ortaya koydu.

Yüz Kızartan O Soruyu Sordu: "Türkiye Yüzyılı, Kara Para Aklayanların Yüzyılı mıdır?" Yüz Kızartan O Soruyu Sordu: "Türkiye Yüzyılı, Kara Para Aklayanların Yüzyılı mıdır?"

Rapora göre, Tuzla Belediyesi'nin Özel Kalem Müdürlüğü'nün bütçesi 37 milyon TL olarak açıklandı ve bu rakamın 15 milyon TL'si personel giderlerine ayrıldı. Bu rakam, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Özel Kalem Müdürlüğü'nün giderinin yaklaşık 4 katı kadar.

İBB'nin 2023 yılındaki Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi ise 9 milyon 406 bin TL olarak belirlendi ve şu ana kadar kullanılan miktar 6 milyon 745 bin TL oldu. Bu durum, Tuzla Belediyesi'nin Özel Kalem Müdürlüğü bütçesinin İBB'nin bütçesinin çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Tuzla Belediyesi'nin 37 milyon TL'lik bütçesinin 15 milyon 180 bin TL'si personel giderlerine ayrıldı.

İYİ Partili İBB Başkanvekili ve Tuzla Meclis Üyesi Akın Gürkan, 2024 yılı için İBB'nin Özel Kalem Müdürlüğü bütçesini 13 milyon TL olarak öngördüklerini belirtirken, bu büyük farkın anlamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Gürkan, Özel Kalem Müdürlüğü'nün normalde sınırlı sayıda personelle işleyen bir birim olduğunu ve bu tür giderlerin belediyelerin diğer temel hizmetlerine yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.