Gaziantep OSB’de yer alan Şireci Tekstil işçileri, düşük zam nedeniyle iş bırakmalarının ardından kazanan taraf oldu. Görüşmeler neticesinde anlaşmaya varıldı, ücret 15 bin 300 TL olarak belirlendi.

Düşük zammı protesto eden üç fabrikadaki 2 bin Şireci işçisisi iş bırakmıştı. İşçiler bu eylemden sonra işten çıkarılmıştı.

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Şireci Tekstil patronu Ahmet Şireci’nin şikayetçi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Eylemdeki işçileri ziyaret eden AKP’li Fatma Şahin ise işvereni övmüş, sorunların yüksek enflasyondan kaynaklandığını söyleyerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sorunu çözeceğini iddia etmişti.

İşçilere seslenen Şahin şunları söylemişti:

“Bu (Ahmet Şireci) sizin çocuklarınız okula gitsin diye okul yapan bir adam. Telefonla yapıyor ya… Niye, çocuklarınız yarın Fatma Şahin olacak… Kentte uyuşturucu sorunu var. Şireci, AMATEM’i yaptı. Allah aşkına insanları değerlendirirken… Dedi ki, ‘Babamın adına en güzel camiyi yaptıracağım başkanım…’ Şireci dediğiniz adam bu. Arada fitne çalışıyor… Arada dedikodu çalışıyor. İşçiyle işveren baba oğlu olduğu sürece hiçbir sorun yok. Adam diyor ki ‘Beni üzüyorlar.’ (İşçiler, ‘Bir bardak su vermiyor’ diye çıkıştı.) Bu yaşananların nedeni ne sizsiniz ne de Şireci, yüksek enflasyon, satın alma gücü paritesi. Cumhurbaşkanımız bu enflasyon iki yıllık sürede tek haneye düşürdüğü zaman bu sorunların hiçbiri kalmayacak. Azıcık sabır…“

Anlaşma sağlandı

Şireci Tekstil’de yaşanan grev tarafların anlaşması ile sona erdi. CHP Gaziantep Melletvekili Melih Meriç, Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in patronlarla ve işçilerle yaptıkları görüşmeler neticesinde anlaşmaya varıldı.

uikuykoii.jpg

Kaynak:Halk TV