Yerel seçimlere yaklaşılırken gündeme bomba gibi düşen haber gelmişti. AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın CHP yerine AK Parti'den aday olması için teklif götürdüğü iddia edilmişti. Gazeteci Fatih Altaylı, "Mansur Yavaş ile görüştüm" diyerek açıkladı.

Yerel seçimlere aylar partilerden aday açıklamaları geliyor. Ak Parti kanadı hala Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayını açıklamış değil. Ak Parti cephesinde aday arayışlar son sürat devam ederken ortaya dikkat çeken bir iddia atıldı. AK Parti’nin CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’a teklif gönderdiği  iddia edildi.

Emniyetteki Yerlikaya ve Soylu Ekibi Arasındaki “İç Savaş” Devam Ediyor Emniyetteki Yerlikaya ve Soylu Ekibi Arasındaki “İç Savaş” Devam Ediyor

Sözcü TV’ye konuşan Deniz Zeyrek, AK Parti’nin aday olması için Mansur Yavaş’a teklif götürdüğünü ancak Yavaş’ın bu teklifi reddettiğini açıkladı.

Zeyrek, Sözcü ekranlarında şunları aktardı ,“AK Partililer Mansur Yavaş’ı transfer etmek istemiş ‘Bizim adayımız olun’ diye arka kapılardan… Şimdi biliyorum, yalanlayacaklar çünkü reddedilmiş bu öneri” dedi. Zeyrek, tarafından yapılan açıklamada  AK Partililerin Mansur Yavaş’ı AK Parti’den belediye başkan adayı olarak görmek istediklerini aktardı.

Gazeteci Fatih Altaylı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştüğünü belirterek açıklamalarda bulundu. Fatih Altaylı tarafından yapılan açıklama şöyle,


Altaylı, "AK Parti'ye transfer iddiası doğru ama bu çok eski. Bunu ben yazmıştım yine. 2014'te AK Parti Mansur Yavaş'a parlak bir transfer teklifinde bulundu. Mansur Yavaş da reddetmişti. Gündeme gelen Deniz Zeyrek'in sözleri de eski tarihi karşılıyor. Yeni bir teklif yok yani. Mansur Bey, 'AK Parti bana büyükşehir belediye başkan adaylığı konusunda teklifte bulundu. Ben o zaman kabul etmemiştim.' dedi bana."
Altaylı ayrıca CHP'nin Ankara'nın Etimesgut ilçesinde ünlü oyuncu Erdal Beşikçioğlu'nu aday göstermesi üzerine Mansur Yavaş'ın CHP yönetimine "istifa" resti çektiği iddiası ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 
"Mansur Yavaş ile aradım konuştum. Öncelikle 'Erdal Beşikçioğlu aday olursa ben olmam' dediğini hiç sanmıyorum kendinin. Zaten dememiş de. Çünkü kendi şu an aday. Adaylıktan çekiliyorum falan demedi." diyen Altaylı açıklamalarını şöyle sürdürdü:
Kendisini aradığımda bir cenazedeydi. Tekrardan mesajlaştık. Şu çok normaldir; adaylıklar konuşulurken partilerde, hele bu çok güçlü lideri olmayan partilerdense muhakkak tartışma çıkar. Aynı görev için birden fazla düşünülen makul insan vardır. Diyelim burada bir görev boşaldı. Sen diyorsunki Yiğit olsun, ben diyorumki Eren olsun. Gerilebiliriz, sonra da uzlaşırız. Belki kısa süreli bir küskünlük bile yaşayabiliriz. Birimizden birinin lafı yere düştüğü zaman hafif bir kırgınlık olabilir ama geçer bu. Dünyanın sonu değildir sonuçta.
Erdal Beşikçioğlu meselesi... Beşikçioğlu'nun CHP'li olduğu sosyal demokrat olduğu bilinen önemli bir isim. Ama partiler o kadar popüler isimlere çok fazla bakmazlar. Çünkü onların da kendi gündemi vardır. 'Ben bilmem kaç yılımı partiye verdim' gibi cümleler vardır. Mansur Bey de birilerine 'biz seni oraya düşünüyoruz' demiş olabilir. O yüzden Mansur Bey 'Erdal Beşikçioğlu'nu nereden çıkardınız?' gibi bir cümlesi olmuş olabilir.
Ama Mansur Bey bunu haysiyet meselesini haline getirip 'ya o ya o' demez. Tarzı bu değil zaten. Benim gördüğün en olgun siyasetçilerden bir tanesi. Davranışları ilkeli ve olgun. Ben kendisine sorduğumda buna cevap vermeye değer bile bulmadı. Belki tartışma bile yaşanmamış olabilir ama bence olmuştur.
Editör: Ahmet Kacır