Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi Diyanet'ten Yeni Hac Skandalı: Kuraya Katılmayan Eş, Dost ve Akrabalar Hacca Gönderildi

Anayasa Mahkemesi, vekil Can Atalay'ın tahliye edilmesi yönünde karar almıştı. Yerel mahkeme, Atalay'la ilgili karar için topu Yargıtay'a atmıştı. Yargıtay ise bir ilke imza atarak karara uyulmamasına, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ve Atalay'ın tahliyesi yönünde oy veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. Konuyla ilgili tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'dan değerlendirme geldi.

ERDOĞAN'DAN PARTİSİNE SERT UYARI 

Partisindeki bazı isimleri hedef alan Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi de bu konuyla ilgili olarak Yargıtay'ın attığı bu adımı hafife de alamaz, almamalıdır. Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay'ı yerip, Anayasa Mahkemesi'ne övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok" dedi.

ERDOĞAN KİMLERİ HEDEF ALDI?

HAYATİ YAZICI: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TİP Milletvekili Can Atalay için AYM'nin verdiği ihlal kararını tanımayan Yargıtay'ın bu kararına ilişkin, "Yazık, çok yazık. Devleti oluşturan erkler, sorun çözümler. Asla sorun üretmez, üretemez" yorumunu yaptı.

ŞAMİL TAYYAR:Eski AK Parti milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar, "AYM'nin kararını eleştirmek/yanlış bulmak ayrı, karara uymamak ayrıdır. Eleştirebilir, yanlış bulabilirsiniz ama uymamazlık edemezsiniz. Anayasa hükmü açık, karar bağlayıcıdır" diyen Tayyar, "Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin AYM kararına 'uymama' iradesi, hukuki değildir. Kaldı ki AYM'nin benzer mahiyetteki Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Leyla Güven hakkındaki 'hak ihlali' kararına uyulmuştu" ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN ÇELİKEski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de Yargıtay'ın kararına tepki gösterdi. Çelik, yaptığı açıklamada, "Yıllar yılı, başını Vural Savaş, Sabih Kanadoğlu, Yekta Güngör Özden, Nuh Mete Yüksel ve benzerlerinin başını çektiği, vesayetçi güçlerin güdümündeki Kemalist militan yargıdan çektik. Tam vesayetler kalktı derken, bu sefer biz kendi militan yargımızı oluşturduk" şeklinde bir değerlendirme yaptı.

Kaynak: Milli Gazete

Editör: Ahmet Kacır