Maraş depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı şu ana kadar 45 bini geçerken, afet uzmanı Dr. Kubilay Kaptan'dan konu ile ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Vefat sayısının şu ankinde 5 kat daha büyük olacağını düşündüğünü söyleyen Dr. Kaptan, "benim kendi öngörüm de şu an açıklanan sayının 5 katı kadar insanımızın hayatını kaybettiği yönünde. Ancak net bir yorum yapmak için yıkılan bina sayısının tamamen açıklanmasını beklemek gerekiyor" dedi.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7. ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerde resmi olarak açıklanan can kaybı sayısı 45 bin 89 oldu. Afet Uzmanı Dr. Kubilay Kaptan, Maraş depremlerinde vefat eden vatandaş sayısına yönelik şekilde açıklamalarda bulundu.

Erzurum'da Kar Altında Ucuz Et Kuyruğu: Utanmıyor musun Bizi Çekmeye Erzurum'da Kar Altında Ucuz Et Kuyruğu: Utanmıyor musun Bizi Çekmeye

Cumhuriyet'ten Sena Tufan'ın haberine göre; Dr. Kaptan, 17 Ağustos depremi verileri ile kıyaslama yaparak, Maraş depremlerinde hayatını kaybedenlerinin sayısının şu an açıklananın beş katı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Kaptan, “1999 Marmara depreminde de resmi olarak açıklanan ölü sayısı 17 bin 480 idi. O zamana ait raporlara bakarsanız, gayri resmi ölü sayısı ise 65 bin civarlarındaydı” dedi ve şu bilgileri paylaştı: “Bu tahmin, dünyadaki bilimsel birtakım yöntemlere dayanıyor. Benim kendi öngörüm de şu an açıklanan sayının 5 katı kadar insanımızın hayatını kaybettiği yönünde. Ancak net bir yorum yapmak için yıkılan bina sayısının tamamen açıklanmasını beklemek gerekiyor. Anormal bir kayıp sayısına ulaşılacağı bir gerçek” dedi.

ekran-goruntusu-2023-03-02-101750.jpgDr. Kubilay Kaptan

'ARAMA KURTARMA ETKİN BİR BİÇİMDE YAPILMIYOR'

Kaptan'ın cümlelerinin geri kalanı ise şu şekilde:

“Ölü sayısının netleşmemesinin en önemli nedeni, arama kurtarma çalışmalarının etkin biçimde yapılamıyor olması. Bu nedenle enkaz altında kaç kişi var tam olarak tespit edilemiyor. Adrese dayalı ya da uydular aracılığıyla tam olarak yıkım da belirlenemiyor. Enkaz altına kalanlar, resmi verilere işlenmeden kayıp olarak kabul ediliyor ve enkaz kaldırılıyor.”