Pulitzer ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh, Erdoğan'ın Biden'dan aldığı "11-13 milyar dolarlık IMF kredisi" sözü karşılığında İsveç'in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktığını iddia etti.

ABD’li gazeteci Seymour Hersh, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın U dönüşüne imza atarak İsveç’in NATO’ya katılımına yeşil ışık yakmasıyla ilgili dikkat çeken bir iddiada bulundu.

Gıda Fiyatlarında Rekor Artış: Yıllık Enflasyon Yüzde 107'yi Aştı Gıda Fiyatlarında Rekor Artış: Yıllık Enflasyon Yüzde 107'yi Aştı

Pulitzer ödüllü gazeteci, blog sayfasında “Air Force One’daki korku ve tiksinti” başlıklı yazısında, Türkiye’nin, ABD’den F-16 savaş uçağı satın alabilme karşılığında İsveç’in NATO üyeliğine destek verdiği bilgisinin kamuoyuna yansıdığını ancak gerçek durumun farklı olduğunu öne sürdü.

“Bana Erdoğan’ın dönüşüyle ilgili farklı, gizli bir hikaye anlatıldı” diyen Hersh, “Biden, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Türkiye’ye çok ihtiyaç duyulan 11-13 milyar dolarlık bir kredi sağlanacağına söz verdi. Konu hakkında doğrudan bilgisi olan bir yetkili bana, ‘Biden’ın bir zafer kazanması gerekiyordu ve Türkiye ciddi bir finansal stres içinde’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Hersh yazısında, ABD merkezli düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) uzman ekonomisti Brad W. Setser’in geçen ay kaleme aldığı ve Türkiye ekonomisinde artan bilanço risklerini değerlendirdiği analize de değindi.

Sözcü'de yer alan habere göre, Setser, söz konusu analizde “Türkiye'nin kullanılabilir döviz rezervlerini gerçekten tüketmenin eşiğinde ve ülke temerrüde düşmekle politika değişikliği yoluyla IMF programının acı reçetesini uygulamak arasında bir seçim yapmakla karşı karşıya” ifadelerini kullanmıştı.