2021'deki kanlı Kongre baskınının iç savaş endişesini alevlendirdiği ABD'de kritik başkanlık seçimleri öncesi göçmen krizi nedeniyle tansiyon hızla yükseliyor. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyaletler Biden yönetimine karşı ayaklandı. Aşırı sağcı gruplar da "göçmen avı" için sınıra konvoy göndermeye hazırlanıyor.

Artık İsrail'de Hapis:Netanyahu’yu 124 Ülkede Yakalanma Riskiyle Karşı Karşıya Bırakan Karar Artık İsrail'de Hapis:Netanyahu’yu 124 Ülkede Yakalanma Riskiyle Karşı Karşıya Bırakan Karar

ABD'de giderek büyüyen göçmen krizi, iç savaş korkusunu yeniden gündeme getirdi.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesi tansiyonun giderek yükseldiği ülkede göçmen krizi Meksika sınırındaki Teksas eyaleti ve Joe Biden yönetimini karşı karşıya getirdi. 

ABD Yüksek Mahkemesi, Teksas’ta Meksika sınırında göçmen geçişini engellemek amacıyla konulan dikenli tellerin kaldırılabileceğine karar verdi. Karara rağmen Teksas Valisi Greg Abbott bölgeye daha fazla “diken ve jiletli çitler” koyacağını söyledi.

25 Cumhuriyetçi eyaletin valisi de Teksas’ın "anayasal meşru müdafaa hakkını" savunan bir bildiriye imza attı. Oklahoma Valisi Kevin Stitt, Ulusal Muhafız Birliği'nin harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

AŞIRI SAĞCILAR DA HEREKETE GEÇTİ

Eski ABD Başkanı Donald Trump da, yasa dışı göçmenlerin ABD’ye girişini önlemek için Teksas'a muhafızlarını konuşlandırması gerektiğini belirtti.

Bu arada aşırı sağcı grupların sınıra konvoy göndermeye hazırlandığı bildirildi. Eski askerlerin organize ettiği konvoyun ülkeye kaçak yollarla giren göçmenlerin peşine düşeceği kaydedildi.

Konvoyu örgütleyen emekli asker Pete Chambers, "Bu işi bitirecek yetkililerimiz yoksa durumu biz halledeceğiz" dedi.

ABD'de iç savaş sesleri... Cumhuriyetçi eyaletler Biden'a karşı ayaklandı

Cumhuriyetçiler uzun süredir Biden yönetiminin göçmen politikalarından rahatsız olduklarını belirtirken bazı eyaletler daha önce Meksika sınırına ulusal birlikleri göndermişti.

Son zamanlarda Meksika'dan ABD'ye kaçak yollarla girmeye çalışan göçmenlerin sayısında büyük artış yaşanıyor.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'ye bağlı 25 eyalet valisi, Başkan Joe Biden'ı ülkeyi yasa dışı göçe karşı savunmasız bırakmakla suçlayan ortak bir bildiri yayınladı.

CANSU DEREBEYOĞLU

ABD'de, Cumhuriyetçi Parti'ye mensup 25 eyalet valisi, Başkan Joe Biden'ın yasa dışı göç politikalarına karşı ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, Biden yönetiminin ülkeyi yasa dışı göçe karşı savunmasız bıraktığı iddia edildi. Teksas Valisi Greg Abbott liderliğindeki bu hamle, ABD'deki göçmen politikaları konusunda artan gerilimi daha da tırmandırıyor.

Eyalet valileri, Biden yönetimi ile Teksas arasındaki sınır güvenliği tartışmalarında Teksas'ın yanında olduklarını açıkça belirttiler. Bildiride, Anayasa Mahkemesi'nin Meksika sınırındaki tel örgülerin kaldırılması yönünde aldığı karara da karşı çıkıldı. Valiler, "Sınırın güvenliğini sağlamak için dikenli tel örgüler de dahil her türlü aracı ve stratejiyi kullanma konusunda Teksas eyaletiyle dayanışma içindeyiz" ifadelerini kullandılar.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Teksas Valisi Abbott, üç yılda 6 milyondan fazla yasa dışı göçmenin ülkenin güney sınırında eyalete girmesinden Biden yönetimini sorumlu tutmuştu. Anayasa Mahkemesi ise, Biden yönetiminin başvurusu üzerine, Abbott tarafından göçü önlemek için çekilen tel örgünün merkezi hükümete bağlı görevliler tarafından kesilebileceğine karar vermişti. Buna karşılık Abbott, bu tellerin kaldırılmasına rağmen yeniden çekileceğini ve yasa dışı göçü engellemek için kullanmaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Bu gelişmelerin üzerine Adalet Bakanlığı, Teksas eyalet yetkililerinin ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenleri tutuklama, hapse atma ve sınır dışı etme yetkisini veren yeni bir yasayı yürürlüğe koymaları durumunda Teksas'a dava açmakla tehdit etti. Bu durum, ABD iç politikasında sınır güvenliği ve göçmen politikaları konusunda önemli bir çatışma alanı oluşturuyor ve Biden yönetiminin bu konudaki politikaları ciddi eleştirilerin odağında.

Editör: Ahmet Kacır