ABD'nin İran'a karşı İsrail'in güneyinde bulunan Necef Çölü’nde varlığını kabul etmediği gizli bir askeri üs inşa ettiği iddiası gündem oldu.

ABD'nin "İran'dan gelebilecek tehlikelere karşı" İsrail'de varlığını yalanladığı bir askeri üssü olduğu iddiası gündeme geldi.

ABD’nin The Intercept sitesinin haberinde, ABD Savunma Bakanlığı'nın, İsrail'in güneyindeki Necef Çölü’ndeki Har Keren Dağı'nın tepesinde yer alan “gizli bir üssün inşasına sessizce devam ettiği” öne sürüldü.

Necef Çölü’nde Gazze’ye 32 kilometre uzaklıkta yer alan "Site 512" kod adlı ABD üssünün, İsrail'e yönelik olası füze saldırıları izleyen bir radar tesisi olduğu ifade edildi.

İRAN'A ODAKLANDIĞI İÇİN HAMAS ROKETLERİNİ ALGIYAMADI

"Site 512"nin, 7 Ekim'de İsrail’e binlerce Hamas roketi fırlatıldığında, bunların hiçbirini algılamadığı çünkü “bin kilometreden fazla uzaktaki İran'a odaklandığı” vurgulandı.

Haberde, ABD'nin, "Hamas'a karşı savaşta İsrail'e asker gönderme planlanın olmadığını" açıklamasına karşılık, İsrail'de gizli bir ABD askeri varlığının zaten bulunduğuna dikkat çekildi.

İSRAİL'DE 'YAŞAM DESTEK ALANI' PROJESİ

ABD Savunma Bakanlığının, İsrail’de “yaşam destek alanı” inşası için 2 Ağustos'ta yaptığı 35,8 milyon dolarlık bir sözleşmede, bu üsse dolaylı olarak atıfta bulunduğu ve "dünya genelindeki gizli projelerden biri" olarak tanımlandığı aktarıldı.

The Intercept tarafından incelenen bütçe belgelerinin, bu projenin Site 512'nin bir parçası olduğunu ortaya koyduğu vurgulanırken, Pentagon’un konuya ilişkin "yorum talebine" yanıt vermediği belirtildi.

Haberde ayrıca, ABD’nin İsrail’deki askeri varlığını, 2017’de iki ülke tarafından bir üssün açılışı dolayısıyla nadiren kabul ettiği, ancak bir gün sonra bunu yalanlayarak, bu alanın İsrail üssünde çalışan ABD askerleri için sadece bir “yaşam tesisi” olduğunu duyurduğu kaydedildi.