3 milyon emeklinin maaşları ise yüzde sıfır ile yüzde 25 aralığında artmıştır. Emeklilerin maaş bağlama oranları 2000 öncesine dönülmeden, maaşlarda yapılacak yüzdelik artışlar asla çözüm üretemez” dedi.

Seçim öncesinde Hazine desteği ile taban emekli aylıkları 7 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Ardından Temmuz ayında yapılan yüzde 25’lik artışın sadece kök maaşa gelmesi ile birlikte milyonlarca emekli hiç zam alamadı.

Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin Ergen, emeklilere yapılan adaletsizliğe dikkat çekerek, sistem düzenlemesi çağrısında bulundu. Emekli aylıklarına yönelik yapılan artışın zulme dönüştüğüne dikkat çeken Ergen, yaklaşık 9 milyon emeklinin mağdur olduğunu belirterek, “Temmuz’da 6 milyon emekliye sıfır maaş artışı, yani hiç maaş artışı yapılmamıştır. 3 milyon emeklinin maaşları ise yüzde sıfır ile yüzde 25 aralığında artmıştır. Geri kalan emeklilerin maaşları da yüzde 25 artmıştır. 2023 maaş artışlarındaki adaletsizlik düzeltilmeden, 2024 yılını konuşmak mevcut ekonomik zulme boyun eğmek demektir” dedi.

“MAAŞ BAĞLAMA ORANLARI DEĞİŞMELİDİR”

Emeklilere yapılması gereken artışların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik olması gerektiğini ifade eden Ergen, 2000 öncesi aylık bağlama oranlarının tekrar uygulamaya konulması gerektiğine dikkat çekerek, “Ortalama emekli maaşı yoksulluk sınırına endekslenmelidir. 2023 kayıpları telafi edilmelidir. Emeklilere maaş bağlama oranı değişmelidir. Emeklilerin maaş bağlama oranları 2000 öncesine dönülmeden, maaşlarda yapılacak yüzdelik artışlar asla çözüm üretemez. Maaş bağlama oranının düzeltilmesi ile birlikte, reel enflasyon oranına refah payı da eklenerek maaş artışları gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

“EMEKLİ SENDİKALARI MASAYA DAVET EDİLMELİ”

Toplu sözleşme görüşmelerinin kamu emeklilerini de kapsadığını hatırlatan Ergen, emekli sendikalarının tanınması gerektiğini belirterek, “Masada emekliler olmadan, emekliler adına yetki kullanımı meşru değildir, demokratik de değildir. Emekli sendikaları tanınmalı ve masaya davet edilmelidir. Konfederasyonlardan bu yönde talep bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Milli Gazete/ Mehmet Fahri Özkan