2022 yılı para ve altın piyasaları için kötü bir yıl olarak kayıtlara geçti. Altın fiyatları, dolar kuru ve akaryakıt fiyatları için adeta ateşli bir yıl olan 2022 yılında enflasyonda tavan yaptı. 2023 yılına merhaba diyen Türkiye’de piyasaları neler bekliyor? Altın fiyatları 2023’de ne olur? Dolar kuru, gümüş fiyatı ne olur? 2023 yılı enflasyon oranı ne yönde olur? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş 2023 yılı öngörüleri bugünkü yazısında değerlendirdi.

İslam Memiş, 2022 yılında piyasalara merkez bankalarının yön verip faiz ile beslediğini söyledi. İslam Memiş, “2023 yılını küresel piyasalar açısından 2022’den daha karışık bir yıl olmasını bekliyorum. 2023 yılı benim nazarımda “kumar yılı” olacak. Fiyatlarda ve piyasalarda istikrar beklememek gerek.” dedi.

2023 yılı için yatırımcıları uyaran İslam Memiş, “Özellikle acemi yatırımcıların çarpılacağı, şirket iflaslarının yaşanacağı, enerji ve gıda krizinin çok konuşacağı bir yıl olabilir. Dijital paraların, kripto paralarla ilgili yasal düzenlemelerin açıklanacağı bir yıl bekliyorum.”değerlendirmesinde bulundu.

2023 yılı enflasyonu içinde öngörüsünü paylaşan İslam Memiş, “Enflasyon tarafında ise sert düşüşler öngörmüyorum. Açıkladıkları rakamlar düşebilir ama halkın enflasyonunda bir düşüş beklemiyorum!” dedi.

“Türkiye seçim sürecinde olduğundan 2023’ü ikiye ayırıyorum.” diyen Finans Uzmanı İslam Memiş, şöyle devam etti:

“Hazirana kadar, Hazirandan sonra.
Ya da ilk yarı ikinci yarı olarak.
Hazirana kadar musluklar biraz daha açılır.
Yapılandırmalar, af ve teşvikler, ötv ve matrah düzenlemeleri, düşük oranlı faiz kredileri, yeni konut satış projeleri gibi bir çok açıklama peş peşe gelebilir.
2022’de kur ataklarına izin vermeyen TCMB, yılın ikinci yarısında kenara çekilebilir.”