Yöntemleri ifşa oldukça yeni yöntemler bulan dolandırıcılar bazen akıl sınırlarını zorlayabiliyor. Tarihi eser avcılarını hedef alan dolandırıcıların ifşa son yöntemi de bu cinsten. İşte 200 liralık davul derisinin 15-20 milyon vurguna dönme hikayesi...

AKP'deki Hamamönü Hizbi: Toplantılara Kimler Katıldı, Ne Konuşuldu, ABD Bu İşin Neresinde? AKP'deki Hamamönü Hizbi: Toplantılara Kimler Katıldı, Ne Konuşuldu, ABD Bu İşin Neresinde?

Akıllara durgunluk veren birçok dolandırıcılık hikayesine tanık olduk olduk ama dolandırıcılar yeni buldukları yöntemle hem insanları mağdur etmeye hem de yöntemleri duyanları şaşırtmaya devam ediyor.

Tarihi yazma eserlere ilgi duyan ve bunları alıp satarak gelir elde etmeyi hedefleyenlerin bir bölümü sahte belgelerle dolandırıldıkları yönünde savcılıklara başvuruda bulundu. 

Çoğunlukla internette satılan 'Tarihi belge', 'Ceylan derisinden İncil' şeklindeki ilanlara aldanıp milyonlarca lira ödeme yapanların akılalmaz bir dolandırıcılık yöntemine kurban gittikleri ortaya çıktı.

Yeni dolandırıcılık yönteminin detaylarını Uluslararası Strateji Kalkındırma Araştırma Derneği (USKAD) Genel Başkanı ve Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Yetkilisi Koruma ve Restorasyon Uzmanı Cemil Karabayram anlattı.

Dolandırıcıların özellikle kullanılmış ve eskimiş davul derilerinin peşinde olduğunu belirten Karabayram, keçi ya da kuzu derisinden yapılan, kullanıldıktan sonra atılmak üzere olan derilerin, dolandırıcıların elinde milyonlarca liralık dolandırıcılık aracına dönüştüğünü anlattı.

YÜZLERCE YILLIK ESERLERDE BOYA AKMASI OLMAZ

Karabayram, dolandırıcılığın yöntemini ise şöyle anlattı: 

Davul derisini alıp sıcak suda bekletiyorlar. Kurutup üzerinde gölgelemeler yapıyorlar. Sonra üzerine 'Meryem Ana' tasviri yapıyorlar. Renkli boyalarla sayfa sayfa üretiyorlar. Bir tabaka deri 200 lira. Bir tabaka deriden 10 sayfa elde ediyorlar. İçerisine de hattattan yazı yazdırıyorlar. Avlarının peşine düşüyor ve 'Ceylan derisinden İncil' diye satıyorlar."


 Cemil Karabayram

Karabayram, 200 liraya alınan deriye toplamda 1500 lira harcandığını, dolandırılmak istenen kişinin gözünün kısa sürede boyandığını belirterek, "15-20 milyon liraya alıcı arıyorlar. Bunun sahteliğini ölçmek isteyen 100 derecelik suya bu eserlerin bir parçasını koyunca boyaların aktığını görecektir. Yüzlerce yıllık eserlerde bu türden bir akma olmaz" diye konuştu.


Ali Ahraz

Davul derisi ve malzemeleri satan Ali Ahraz, davul derisi satın almak için kendisine çok sayıda gelen olduğunu belirterek, Bana gelip 'Davul derisi lazım' diyorlar. 'Ne yapacaksın?' diyorum. Resim yapacaklarını söylüyorlar. Resim yapılamadığını söylüyorum. Bu kişilere pek güvenmiyorum hatta vermediğimiz zamanlar da oluyor" diye konuştu.

Ahraz, vatandaşın derinin hangi hayvana ait olduğunu anlamasının çok zor olduğunu da söyledi. 

Kaynak: DHA

Editör: Ahmet Kacır